PIŁKARZ Z...KSIĄŻKĄ

GALERIA CZYTAJĄCYCH PIŁKARZY

Te dwa rekwizyty - piłka i książka, nie muszą się wykluczać. Wręcz mogą się uzupełniać. Książka rozwija, uczy podejmowania ważnych decyzji - a takie bywają też na boisku. Książka relaksuje, a przecież wypoczęty, odstresowany i zregenerowany sportowiec jest w stanie więcej osiągnąć.

Przede wszystkim książka może zbudować mentalnie, uczy jak być liderem, jak pokonywać trudności albo jak sprawić, by szybko nie spaść ze szczytu. Dlatego w tym miejscu chce prezentować piłkarzy Ekstraklasy z ważnym atrybutem na zdjęciu - z książką.

Patryk Sokołowski Piast Gliwice

PATRYK SOKOŁOWSKI - PIAST GLIWICE

W galerii mistrz Polski z Piasta Gliwice - Patryk Sokołowski.

Prezentowana książka: "Narzędzia tytanów. Taktyki, zwyczaje i nawyki milionerów, ikon popkultury i ludzi wybitnych"; autor: Tim Ferriss

Autor poznawał zwyczaje i narzędzia ludzi sukcesu z całego świata i opisał je w swoim dziele. „Narzędzia tytanów” zawierają najciekawsze spostrzeżenia i fragmenty notatek ze spotkań z tymi wyjątkowymi ludźmi - m. in. Tony Robbins, Arnold Arnold Schwarzenegger, Paulo Coelho, Robert Rodriguez i wielu innych.

WYWIAD Z PATRYKIEM NA KANALE YOU TUBE


EVGENIY BASHKIROV - ZAGŁEBIE LUBIN

On sam tak o sobie nie powie, ale z całą pewnością to najbardziej zaczytany piłkarz PKO Ekstraklasy. Czytanie dobrej książki, "smakowanie jej" porównuje do oglądania meczów z udziałem Zidana. Można go nazwać także czytelniczym "snajperem" roku. Gdyby przyznawano "złotą książkę" za liczbę przeczytanych książek, to trafiłby właśnie do Jewgienija. W ciągu roku Rosjanin czyta 70-80 książek! Ale jakich! To nie tylko książki takich autorów jak Steven King, ale również Proust, Mann i wielu innych klasyków literatury.

WYWIAD Z EVGENIJEM NA YOUTUBE


DAWID SZYMONOWICZ - CRACOVIA

W galerii Dawid Szymonowicz - obrońca Cracovii

W wywiadzie Dawid opowiadał o książce "Kopalnia talentów" Rasmusa Ankersena oraz książce pt. "Nawyki warte milionów" Briana Tracy. Mówił też, że przeczytałby bardzo chętnie książkę napisaną przez Michała Probierza (jeśli taka powstanie). Zanim jednak powstanie uważa, że warto poczytać o Ronaldo, bo to jednak zawodnik, który osiągnął prawie wszystko. Obrońca Cracovii na zdjęciu prezentuje książkę pt. "Dlaczego Cracovia. Rozmowy o kibicowaniu za Pasami". To 24 rozmowy ze znanymi kibicami klubu Cracovia, pisarzami, aktorami, architektami, filozofami, politykami oraz artystami.

WYWIAD Z DAWIDEM NA YOUTUBE

MATEUSZ HOŁOWNIA - LEGIA WARSZAWA

W galerii Mateusz Hołownia - obrońca Legii

Zawodnik Mistrzów Polski - Legii Warszawa Mateusz Hołownia trzyma w rękach m. in. biografię Stevena Gerarda ze swojego ulubionego klubu z Anglii - Liverpoolu. Oprócz tego prezentuje książkę brytyjskiej powieściopisarki E.A. Paris pt. "Na skraju załamania". Zawodnik z Warszawy wkrótce zamierza przeczytać książkę o legendzie z Łazienkowskiej, o Kazimierzu Deynie. przeczyta kolejną książkę. Oprócz tego ze sportowej półki wybiera pozycję dotyczącą kolegi z byłej szatni...

WYWIAD Z MATEUSZEM NA YOUTUBE

MARTIN CHUDY - GÓRNIK ZABRZE

W galerii Martin Chudy - bramkarz Górnika Zabrze. Można powiedzieć, że książki w pewnym okresie życia Martina Chudego uratowały, pomogły odkryć, co w życiu jest najważniejsze. To kolejny piłkarz, który swoje zainteresowania kieruje w stronę dietetyki. Jego zainteresowania tą tematyką jest tak duże, że prowadzi nawet specjalną stronę internetową, nagrywa filmy na ten temat, pisze bloga i planuje wydać kilkuczęściową książkę. Bramkarz Górnika Zabrze wspomina takie książki jak "Potęga podświadomości", "Wykreuj swoją przyszłość", "Najbogatszy człowiek w Babilonie", czy "Siła spokoju".

WYWIAD Z MARTINEM NA YOUTUBE

MARK TAMAS - ŚLĄSK

W galerii Mark Tamas - obrońca Śląska Wrocław. Węgier wczytuje się w książki o Francescu Tottim, Carlo Ancelottim, czy Jurgenie Kloppie i Diego Simeone. Ale jeszcze chętniej sięga po książkę opartą na serialu z "Netflixa" i uważa, że jest ona lepsza niż sam film. Obrońca z dolnośląskiego klubu nie lubi czytać o sobie niezależnie, czy to są dobre, czy złe informacje. Ma jednak wielkie fanki w osobach mamy i babci, które kolekcjonują wszystkie informacje na jego temat. Posłuchajcie też o kim najchętniej (gdyby musiał) Mark napisałby książkę.

WYWIAD Z MARKIEM NA YOUTUBE

DAWID ABRAMOWICZ - WISŁA KRAKÓW/RADOMIAK

W galerii Dawid Abramowicz - obrońca Wisły.

Obrońca Wiślaków ma zainteresowania związane z dietetyką (swego czasu studiował nawet ten kierunek i zamierza do niego wrócić), stąd ostatnio czyta książkę pt. "jelita, mózg i spółka". Sięga także po trudne tematy historyczne, dlatego w wywiadzie opowiada także o książce "Dobranoc Auschwitz". Poza tymi tematami z gatunku cięższych ma także czas, by poczytać serię "Pucio" dla dwuletniej córki.

WYWIAD Z DAWIDEM NA YOUTUBE

WOJCIECH MAKOWSKI - RAKÓW CZĘSTOCHOWA

W galerii Wojciech Makowski - asystent trenera Rakowa Częstochowa

Asystent trenera Rakowa Częstochowa mógłby godzinami wymieniać książki, które odgrywają i odgrywały ważne role w jego życiu. Są wśród nich "coachingowe "Mecz wygrywa się w szatni", "Ekstremalne przywództwo", "Życie w rytmie marzeń", ale także książki, które mu pomagają, uczą, relaksują. Rekomenduje zatem takie pozycje jak "Wilki dwa", "Życie na pełnej petardzie", "Rok z życia dziecka", czy też "Motocyklista doskonały".

WYWIAD Z WOJCIECHEM NA YOUTUBE

ALEKSANDER BUKSA - WISŁA KRAKÓW

W galerii Aleksander Buksa - napastnik Wisły Kraków. Biografie piłkarzy? Nie. Książki, które czyta sprowadzają się tematycznie głównie do rozwoju osobistego. Dowiedzcie się, jakie książki poleca Aleksander Buksa. W wywiadzie wspomina on także szkolne lektury, z którymi się zmierzył i które wcale nie muszą być nudne. Mówi także dlaczego warto przeczytać książkę "Śpij dobrze" zamiast wpatrywać się w ekran smartfona przed snem.

WYWIAD Z ALEKSANDREM NA YOUTUBE

KRZYSZTOF UFLAND - POGOŃ SZCZECIN

Rzecznik prasowy klubu Ekstraklasy - Krzysztof Ufland jest współautorem książki związanej z klubem, w którym pracuje - "70 niezwykłych historii na 70-lecie Pogoni Szczecin". W pozycji , która dostępna jest w wersji elektronicznej na stronie internetowej Pogoni Szczecin, znaleźć można wiele ciekawych kulis życia klubowego. Na przykład historia związana z klubowymi dresami przerobionymi na strój kąpielowy... Rzecznik Pogoni wymienia lubianych autorów Paweł Kapusta ("Gad", "Agonia") czy Jo Noesbo.

WYWIAD Z KRZYSZTOFEM NA YOUTUBE

PAWEŁ HABRAT - LECHIA GDAŃSK

Paweł Habrat obecnie współpracuje z Lechią Gdańsk i reprezentacją Polski piłkarzy ręcznych.. Był także psychologiem reprezentacji Polski w piłce nożnej podczas Mistrzostw Europy EURO 2012. Współpracował m.in.: z drużyną Polonii Warszawa (Ekstraklasa), Jagiellonią Białystok (Ekstraklasa), czy KGHM Zagłębie Lubin (Ekstraklasa). Jest współautorem ważnych publikacji dla sportowców z zakresu psychologii sportu. Jego dziełem jest „Pod Presją” z Jerzym Dudkiem, „Uwierzyć w wygraną”, “Uwierzyć w wygraną-raz jeszcze” oraz „Tennis Mental Game Secrets”. Kilka miesięcy przygotował szósty suplement Narodowego Modelu Gry skupia się na przygotowaniu psychologicznym i właśnie głównie o nim rozmawiamy wkrótce w tym odcinku.

WYWIAD Z PAWŁEM NA YOUTUBE

FLAVIO PAIXAO- LECHIA GDAŃSK

Nie tylko celnie strzela... Najskuteczniejszy obcokrajowiec w polskiej lidze napisał książkę "Jak sposób myślenia i dyscyplina zmieniły moje życie". Flavio uznał, że jest najlepszy moment na jej napisanie. To w Polsce wgra najdłużej, a warto wiedzieć, że wcześniej grał w Iranie, Portugalii, Hiszpanii, Szkocji. Portugalczyk uważa, że jego książkę mogą czytać już kilku i kilkunastolatkowie, bo już od najmłodszych lat trzeba uczyć dobrego nastawienia, im wcześniej tym lepiej. Flavio chce by już najmłodsi zyskiwali siłę mentalną po przeczytaniu jego książki. Ona ma motywować niezależnie od wieku, ale za cel napastnik Lechii stawia sobie żeby trafić do jak największej grupy młodych ludzi, którzy mogą zmieniać świat. Dwa momenty są wyjątkowe w książce – gdy opowiada o dzieciństwie, a także o tym jak przeżył trzęsienie ziemi w Iranie i gdy został tam okradziony.

WYWIAD Z FLAVIO NA YOUTUBE

JAN GRZESIK - WARTA POZNAŃ

Piłkarz Warty Poznań, opowiada o tym jak książka "Finansowy Ninja" pomaga mu ostatnio podejmować ważne finansowe decyzje -, wspomina też książkę o polskim raperze oraz wielostronicową książkę o dość trudnej tematyce ("Sodoma"), której nie przebrnął, a także książkę o wielkim piłkarzu, która tak "wielka" w jakości się nie okazała - "Zidane". Z rozmowy dowiecie się także, jakiej książki wkrótce będzie poszukiwał, a jaką poleca każdemu. Piłkarz z wielkopolskiego klubu jest w stanie często znaleźć czas na czytanie, może ono pomagać się koncentrować przed meczami i pozwala miło spędzać czas w drodze na dalsze wyjazdy. A kiedy tego czasu z lekturą nie ma lub brakuje? Na pewno czytaniu nie sprzyja atmosfera w autobusie po zwycięstwach, ale to chyba zrozumiałe.

WYWIAD Z JANEM NA YOUTUBE

JAKUB RZEŹNICZAK - WISŁA PŁOCK

Pokaźna biblioteka i liczne zainteresowania. Lider Wisły Płock nie próżnuje wolnym czasie. Od psychologicznej "Reguły pięciu sekund" aż po mroczną i niepokojącą "Ranę" Wojciecha Chmielarza...opowieści najbardziej nieznanego człowieka w Polsce "Malcolm XD", czy też poczytne kryminały. Jakub Rzeźniczak i jego domowy regał z książkami.

WYWIAD Z JAKUBEM NA YOUTUBE

RAFAŁ GRZYB - JAGIELLONIA BIAŁYSTOK

Rafał Grzyb niedawno zakończył karierę piłkarską, obecnie pełni funkcję asystenta trenera w Jagiellonia Białystok (pełnił już nawet kilkukrotnie rolę pierwszego trenera w zastępstwie Bogdana Zająca). Rafał przyznaje, że zdecydowanie więcej czasu miał na czytanie, jako piłkarz. Na boiskach PKO Ekstraklasa rozegrał ponad 300 spotkań. Posłuchajcie po jakie książki sięgał podczas dalekich wyjazdów (Jagiellonia ma sporo kilometrów do przebycia na wiele spotkań), a co ma w planach w najbliższym czasie przeczytać.

WYWIAD Z RAFAŁEM NA YOUTUBE

FILIP BEDNAREK - LECH POZNAŃ

"Nauczmy się kochać porażki, bo nadają smak naszym zwycięstwom". To jeden z cytatów, który od wielu lat pamięta bramkarz Lecha, a który przeczytał w jednej z książek. Filip Bednarek uważa, że niektóre książki czyta się dla jednego zdania. Zamiłowanie do czytania zawdzięcza w dużej mierze mamie, która często powtarzała mu, że jeśli czytasz, to żyjesz wiele razy. Posłuchajcie, o jakich książkach, które "odcinają" od tego, co nas otacza opowiada Lechita.

WYWIAD Z FILIPEM NA YOUTUBE