Piast Gliwice

MONOGRAFIE

G. Muzia, "70 lat Piasta Gliwice"

Pozycja wydawnicza Muzeum w Gliwicach to książka autorstwa Grzegorza Muzi – pasjonata gliwickiego sportu i jego historii. Publikacja została wydana w związku z jubileuszem klubu i jest najpełniejszą historią GKS Piast Gliwice, pierwszą jaka ukazała się dotychczas. W 2015 r. Piast Gliwice obchodził 70-lecie działalności. W ciągu kilkudziesięciu lat powstawały i znikały poszczególne sekcje, których łącznie działało w klubie 21. Pamięć o niektórych, takich jak boks czy tenis stołowy, przetrwała tylko w klubowych biuletynach. Z sekcji, które powstały w 1945 r., do dziś przetrwała tylko piłka nożna i lekkoatletyka. Książka obejmuje przekrojową działalność wszystkich sekcji od momentu utworzenia sportowego klubu utworzonego tuż po wcieleniu Gleiwitz do Państwa Polskiego. Zawiera fakty historyczne oparte nie tylko na dokumentach, ale też na wspomnieniach działaczy i zawodników Piasta. Całość uzupełnia unikalny zbiór zdjęć z domowych albumów przekazanych autorowi przez bohaterów książki. 70 lat Piasta Gliwice jest doskonałym źródłem wiedzy a zarazem ciekawą i wartościową propozycją dla wszystkich sympatyków i fanów najstarszego klubu w naszym mieście.

Historię Piasta tworzyło wiele niezwykłych zdarzeń i dziesiątki wartościowych ludzi, których w książce przypomina autor. Piast Gliwice dla tysięcy gliwiczan, to coś więcej niż organizacja sportowa. To trwająca nieprzerwanie od ponad 70 lat historia, dostarczająca kibicom, działaczom i sportowcom niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Z czasem jednak pamięć o ludziach, którzy tworzyli ten klub przemija. Książka wciąż jest najlepszym miejscem, gdzie można utrwalić i przekazać następnym pokoleniom wiedzę o sukcesach, porażkach i wszystkich tych, którzy ten klub tworzyli. Gromadząc do niej materiały, przede wszystkim rozmawiałem z ludźmi, którzy tworzyli ten klub. Ich wspomnienia sprawiły, że książka nie jest tylko suchym zbiorem faktów, ale ma też charakter emocjonalny. Dołożyłem też wszelkich starań, aby publikacja miała formę dokumentu, który będzie skarbnicą wiedzy dla historyków, studentów, dziennikarzy a przede wszystkim kibiców – mówi Grzegorz Muzia.


Autor postawił sobie za cel wymienienie jak największej liczby osób, które były związane z klubem, a w okresie szczytowym pracowało, działało i trenowało w nim ponad trzy tysiące osób. W dorobku sportowców Piasta są medale z najcenniejszych kruszców, z wszystkich najważniejszych imprez sportowych: igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy oraz mistrzostw Polski. Po raz pierwszy w historii klubu piłkarze Piasta zdobyli w tym sezonie (2015/2016) wicemistrzostwo Polski. To obecnie jedna z najlepszych drużyn w kraju.

Za: http://muzeum.gliwice.pl/


J. Kwaśny, "Piast Gliwice"

Więcej o publikacji:

https://sport.nowiny.pl/121395-jerzy-kwasny-napisal-ksiege-o-piascie-gliwice-wkrotce-takze-o-unii-raciborz.html

Co ciekawe ciężko znaleźć jakiegolwiek informacje o tej pozycji w antykwariatach i na stronach kibiców.

ZAWODNICY

M. Zichlarz, "Kamil Glik. Liczy się charakter"

Niewielu wierzyło w jego talent. Były selekcjoner twierdził, że nie nadaje się do kadry, Janusz Filipiak porównał do starej škody, a prezes Odry Wodzisław powiedział: „Jeśli zagra w takich klubach, jak Real czy Liverpool, potraktuję to jako swoją porażkę”. Tymczasem 17-letni Kamil Glik pakował walizki, by spróbować swoich sił w drużynie Królewskich. Trenował z Raúlem, Gutim, Casillasem…

Przygoda z Realem nie była do końca udana, ale charakter wyniesiony z mrocznego Osiedla Przyjaźń, na którym się wychował, nie pozwolił mu się poddać. Dzięki uporowi i ciężkiej pracy parł do przodu, zostając w końcu kapitanem Torino i filarem reprezentacji Polski w eliminacjach Euro 2016.

Michał Zichlarz, znający Glika od lat, postanawia opisać jego niezwykłą karierę. W Jastrzębiu‑Zdroju słucha dramatycznej opowieści o śmiertelnej chorobie małego Kamila. W Wodzisławiu poznaje kulisy jego rocznej dyskwalifikacji i transferu do Realu. W Turynie dowiaduje się, za co Polaka kochają kibice Torino. Rozmawiając z piłkarzem, jego rodziną, kolegami z boiska, trenerami i selekcjonerami reprezentacji, poznaje tajemnicę sukcesu Kamila Glika. Przekonuje się, że talent to nie wszystko.

Liczy się charakter.

***

Michał Zichlarz kreśli opowieść godną dobrego kina. Z wielką dbałością o szczegóły przeprowadza nas przez historię Kamila przeplecioną dramatycznymi zwrotami akcji. Od niemal pewnej śmierci w dzieciństwie aż do wielkiego futbolu.

Marek Wawrzynowski, WP Sportowe Fakty

Dzielny człowiek, doskonały piłkarz. Śledzę go i podziwiam od lat. Zawodnik o wielkich cechach przywódczych. Pracuje i myśli na boisku także dla (i za) innych.

Zbigniew Boniek

Historia Kamila to obowiązkowa lektura dla wszystkich młodych adeptów piłki nożnej, wnikliwa opowieść o dobrym, otwartym i życzliwym człowieku, a jednocześnie piłkarzu, który na boisku zrobi dla drużyny wszystko. Uwielbiany w Turynie, długo niedoceniany w kraju, wicekapitan biało-czerwonych jest jak nieustraszony alpinista: mimo różnych przeciwności, niepowodzeń konsekwentnie prze na szczyt.

Marcin Feddek, Polsat Sport

Kiedy Kamil Glik wyjeżdżał z Polski, wielu wróżyło mu rychły powrót. I rzeczywiście – wrócił. Jako kapitan Torino wywalczył dla Polski wyjazd na mistrzostwa Europy. Warto poznać jego historię, bo każdy piłkarz, który będzie miał taką determinację do pracy nad sobą i podobny charakter, jest w stanie podbić świat.

Maciej Iwański, TVP Sport

Na wszystko w swoim życiu musiał zapracować sam. Ta książka, podobnie jak gra Kamila i jego zachowanie poza boiskiem, pokazuje, że gdyby nie twardy charakter, nigdy nie dotarłby do miejsca, w którym jest obecnie.

Kamil Grosicki



BIOGRAM

Kamil Glik (ur. 3 lutego 1988 r. w Jastrzębiu‑Zdroju)

Wychowanek MOSiR Jastrzębie Zdrój i WSP Wodzisław Śląski, piłkarz Silesii Lubomia, UD Horadada, trzeciego zespołu Realu Madryt i Piasta Gliwice. Od 2011 roku zawodnik Torino, a od trzech lat kapitan turyńskiej jedenastki. Podstawowy piłkarz kadry w meczach eliminacyjnych Euro 2016 i jeden z tych, od którego Adam Nawałka zaczyna ustalanie składu.

Michał Zichlarz

Dziennikarz sportowy. Zaczynał w katowickim oddziale „Gazety Wyborczej”, a potem przez 12 lat pracował w „Fakcie”, „Sporcie” i „Przeglądzie Sportowym”. Obecnie reporter portalu Interia.pl. Autor książek Afryka gola! i Zabić Haniego. Historia Janusza Walusia.


R. Nawrot, "Kamil Glik. Mistrzowie reprezentacji"

Popularna seria o zawodnikach reprezentacji.


CZASOPISMA


Sport - GKS Piast Gliwice (gazeta Gliwicka; archiw.)

W latach 2004-10 informacje z życia Piasta można było znaleźć w Gazecie Gliwickiej (nakład 20 tys egzemplarzy)

Za: piast.gliwice.pl

Niebiesko-czerwoni (archiw.)

W latach 2008-2010 ukazywał się program przedmeczowy Niebiesko-Czerwoni.

Za: piast.gliwice.pl



Piast Gliwice (archiw.)

W latach 2007-2008 ukazywał się bezpłatny biuletyn informacyjny Piast Gliwice

Za: piast.gliwice.pl


"Piastunki" (archiw.)

Pierwszy, regularnie ukazujący się tytuł poświecony Piastowi wydawany był i finansowany przez naszą redakcję, czyli Piast.Gliwice.pl. Przez 10 lat teksty, statystyki, przygotowywała trójka redakcyjna Grzegorz Muzia, Andrzej Oksztul i Gerard Kędziorski. Premierowy numer ukazał się we wrześniu 2000 roku, gdy Piast grał w IV lidze. Gazetka zatytułowana „Piastunki” wychodziła nieprzerwanie do 2004 roku. Łącznie ukazało się 53 numery.

Za: piast.gliwice.pl

Piast Gliwice (archiw. 2012?)




INNE


Kącik małego kibica na stronie www (do pobrania)

Ciekawe strony do pobrania dla dzieci (kolorowanki, quizy itp):

LINK: https://piast-gliwice.eu/dla-kibica/kacik-malego-kibica

WARTO ZAJRZEĆ


piast.gliwice.pl