Cracovia
MONOGRAFIE
T. Gawędzki, "Cracovia znaczy Kraków"
"Po wsze czasy miasto w Pasy!" Mistrzostwo Polski wywalczone przy aplauzie lwowskiej publiczności. Maradona z Podgórza, który stał się symbolem klubu. Remis ze słynną FC Barceloną, bójka z kibicami Wisły pod oknem siedziby SS i Józef Piłsudski zakochany w sporcie po wizycie na jej meczu. Bez Cracovii, najstarszego klubu piłkarskiego w kraju, polski futbol byłby znacznie uboższy. Tomasz Gawędzki prześledził dzieje Pasów i z najważniejszych wydarzeń w historii drużyny stworzył żywą i pełną anegdot opowieść o jej losach. Od przedwojennych tytułów mistrzowskich, przez chude lata, po najlepszy od lat sezon w Ekstraklasie. Od czasów dominacji na boiskach w całej Polsce, przez tułaczkę po niższych ligach, po niosącą nadzieję erę Comarchu. Od Józefa Kałuży po Bartosza Kapustkę. Cracovia znaczy Kraków to historia ludzi oddanych klubowi: piłkarzy, kibiców, działaczy. Od fana dla fanów. Nie tylko Pasów, ale całej polskiej piłki. A wszystko to okraszone niepublikowanymi wcześniej wywiadami z Maciejem Madeją i córką Józefa Kałuży. W sam raz na 110. rocznicę założenia klubu, który został pierwszym mistrzem Polski.
Link do wywiadu z autorem: CZYTAJ
M. Kozłowski, "naród wybrany Cracovia Pany"
W okresie dwudziestolecia przez Cracovię przewinęli się gracze żydowskiego pochodzenia, jednak Józef Lustgarten, Ludwik Gintel i Leon Sperling weszli na trwałe nie tylko do historii krakowskiego klubu, ale również historii polskiego sportu”.
„W przeciwieństwie do wielu innych dziedzin życia społecznego w Polsce, sport był tym obszarem, w którym antysemickie nastroje czy retoryka były stosunkowo rzadkie, a jeśli nawet się pojawiały, to spotykały się z powszechnym potępieniem. Nie mogło być zresztą inaczej, gdy tak wielu wybitnych sportowców Żydów reprezentowało polskie barwy, a w klubach sportowych – przynajmniej do drugiej połowy lat trzydziestych – zacierały się różnice nie tylko narodowościowe, ale również klasowe.
W Cracovii grali obok siebie Polacy i Żydzi, ale także ziemianie, a nawet wielcy arystokraci – jak hrabia Stefan Sulima-Popiel, wybitni uczeni, urzędnicy państwowi, wreszcie prości robotnicy, jak malarz pokojowy Edward Strycharz”.
Link do wywiadu z autorem: CZYTAJ
L. Mazan, "Pochowajcie mnie w polu karnym Cracovii"
„O Cracovii można i trzeba nieskończenie, używając najpiękniejszych przymiotników w stopniu najwyższym. Prawo do nich zarezerwowane jest jednak wyłącznie dla poważnych kronikarzy, poetów i autorów mów pogrzebowych. My pragniemy jedynie uzupełnić uczone i dostojne wywody „tekstami a propos”. Takimi, zaczynającymi się od słów: „Na marginesie warto dodać, że...
M. Gillert, "Cracovia w fotografii XXI wiek"
Ładnie wydany album prezentujący na kilkuset zdjęciach ważne momenty w historii Klubu Sportowego Cracovia w latach 2001-2018. To fotograficzna kronika niemal dwóch pełnych pierwszych dekad XXI wieku działalności jednego z najstarszych polskich klubów. Album został podzielony na cztery główne części. W pierwszej przedstawiono wydarzenia, jak na przykład audiencję drużyny i władz klubu u papieża Jana Pawła II, fety z okazji awansów do II ligi i Ekstraklasy, wywalczenie mistrzowskich tytułów przez hokeistów Cracovii oraz reportaż z otwarcia nowego stadionu Pasów. Drugi rozdział to kadry z pamiętnych meczów piłkarzy i hokeistów, a dwa pozostałe przedstawiają ludzi związanych z klubem (piłkarze, władze, znani kibice, pracownicy) oraz kibiców i ich doping oraz oprawy na meczach Cracovii.
(za lubimyczytac.pl)
A. Gowarzewski, M. Grzegorz "Cracovia 1906-2006"
Monografia wydana na 100-lecie przez MKS Cracovia SSA.
Czytelnik znajdzie w publikacji dokumentację wszystkich gier mistrzowskich - w finałach mistrzostw Polski, gdzie Cracovia w 1921 roku została pierwszym triumfatorem, ale też wszystkie mecze ligowe w ekstraklasie! Każdy mecz z datą oraz informacją o sędziach i frekwencji na widowni, pełnymi danymi o strzelcach każdego gola, a także - to oczywiste w tej serii! - dokładny skład z minutami zmian i kolorowymi kartkami oraz trenerem. Kompletnej dokumentacji towarzyszy beletrystyczna część opisowa oraz kilkaset fotografii, będących graficznym zapisem całej historii futbolu w Cracovii! Uwaga - autorzy pamiętają, że dramatyczne losy klubu skazały ją na wiele lat gry poza ekstraklasą i dlatego - wyjątkowo w tym tomie ze względu na miejsce Cracovii nie tylko w sportowych dziejach - przegląd dokumentacyjny i opisowy obejmie także drugą ligę!
W Monografii będzie dział "wszyscy ludzie Cracovii", czyli notki biograficzne o życiowych i sportowych losach piłkarzy, trenerów i działaczy, łącznie około pół tysiąca postaci. W tym gronie znajdą się wszyscy piłkarze "Pasów", uczestniczący choćby przez minutę w rozgrywkach o punkty pierwszej i drugiej ligi oraz w meczach Pucharu Polski.
T. Dobosz, S. Kosiński, A. Ślusarczyk , "50 lat KS Cracovia"
M. Pampuch, "Cracovia Pany"
Informacje z oficjalnej strony klubu:
Z okazji 100-lecia Cracovii została wydana monografia, poświęcona ludziom i wydarzeniom związanym z Cracovią. Na ponad pięciuset stronach opowiedziana jest fascynującą historia, doświadczonej przez zmienne koleje losu Jubilatki. Opowiada o latach świetności i chwilach, w których wydawać by się mogło, znalazła się na samym dnie, a także o tym, że stając się symbolem bezkompromisowości, patriotyzmu i heroicznej walki o przetrwanie i odbudowę swej wielkości, jest "wirusem", którym zarażają się kolejne pokolenia, niezależnie od tego gdzie przyszło im mieszkać. Szata graficzna wydawnictwa klimatem nawiązuje do albumu rodzinnego, którym -biorąc pod uwagę ogromną ilość zdjęć - po trosze będzie.
J. Leo i inni, "30 lat KS Cracovia"".
Rok wydania 1937
S. Mielech, "25 lecie KS Cracovia"
Monografia na 25-lecie fuzji Biało-Czerwonych z Cracovią. Rok wydania: 1932
T. Dobosz, J. Kukulski, "60 lat SKS Cracovia - 1906-1966"
Monografia na 60-lecie klubu
J. Kukulski, "Pierwsze mecze, pierwsze bramki"
Historia rozgrywek piłkarskich w Krakowie do 1919 włącznie. Zawiera m.in. spis wszystkich piłkarzy i komplet 229 spotkań Cracovii w tym okresie.
J. Miatkowski, J. Owsiański, "1930. Liga dla Pasów"
Autorzy oparli się na materiałach źródłowych, pozostawiając jako nierozstrzygnięte fakty sporne, zaprezentowane poprzez wykaz rozbieżności. Źródłem, z którego czerpali wiedzę, była przede wszystkim polska prasa z lat międzywojennych, kroniki klubowe, sprawozdania, wydawnictwa okolicznościowe, jak również zachowane fotografie. Publikacja zawiera szczegółowe przypisy dotyczące każdego meczu, co pozwala Czytelnikom zweryfikować, które źródła zostały wzięte pod uwagę..
ZAWODNICY
Z. Chruściński, "Pasiaste serce"
Książka poświęcona Cracovii - pamiętniki Zygmunta Chruścińskiego.
S. Mielech, "Gole, faule i ofsaidy"
Wspomnienia słynnego piłkarza Cracovii i Legii.
J. Otałęga, "Za lotem piłki"
Wspomnienia, opowieści i anegdoty o piłkarzach Cracovii, Garbarni, Jutrzenki, Makkabi i Wisły oraz Pogoni Lwów i Tarnovii Tarnów.
P.Sito, "Być jak Krzysztof Piątek"
Polski napastnik walkę o szczyt rozpoczął Lechii Dzierżoniów. Grał w Zagłębiu Lubin, Cracovii i Genoi. Dziś błyszczy na pozycji napastnika w legendarnym AC Milan, który zapłacił za jego transfer 35 milionów euro – nikt nigdy nie zapłacił więcej za polskiego zawodnika.
Życie Krzysztofa Piątka to spełnienie marzeń wielu pokoleń piłkarzy. Polak udowodnił, że w jego ojczyźnie także rodzą się wyjątkowe talenty piłki nożnej.
W bogato ilustrowanej książce znajdziesz wiele faktów z życia Piątka, a także poznasz kulisy piłkarskiej szatni. Dowiedz się jaki, jest sekret międzynarodowego sukcesu Il Pistolero!
CZASOPISMA
Magazyn "Nowe Pasy" (archiw.)
Nieregularny magazyn wydawany w 2007 r., będący kontynuacją "Pasów".
Po kilkuletniej przerwie czasopismo zostało reaktywowane w połowie 2011 r. Sprzedaż pierwszego numeru rozpoczęła się przy okazji rozgrywanego na stadionie Cracovii meczu z warszawską Legią.
Teraz pasy (archiw.)
Gazeta ukazująca się "co mecz u siebie" wydawana przez redakcję internetowego serwisu Terapasy.pl. Pierwsze czasopismo o Cracovii rozdawane bezpłatnie Inicjujący numer został wydany we wrześniu 2010
Cracovia (archiw.)
Gazeta meczowa CRACOVIA pojawia się przed każdym spotkaniem, które zespół rozgrywa na własnym stadionie. Czasopismo dostępne bezpłatnie w wersji papierowej oraz elektronicznej na stronie klubowej. Pierwszy numer został wydany 10 lutego 2012 .
"Nowe Pasy" - wydanie pamiątkowe
Wydanie specjalne poświęcone wyjątkowemu 2020 r.
INNE
R. Romanowski, "Dlaczego Cracovia"
Książka poświęcona znanym kibicom Cracovii.
L. Kołodziejczyk, "100 lat stadionu Cracovii"
Kiedy mija się nowoczesną bryłę stadionu Klubu Sportowego Cracovia, usytuowanego przy krakowskich Błoniach, kilkaset metrów od centrum Krakowa-Rynku Głównego i Wawelu, trzeba uzmysłowić sobie, że tu znajduje się najstarszy stadion w Polsce, kolebka nie tylko polskiego piłkarstwa, ale polskiego sportu.
Mijają lata, zmieniają się ustroje, obyczaje, Polskie piłkarstwo przeszło tyle zmian, reorganizacji, zniknęły z mapy sportowej słynne niegdyś kluby, powstały i powstają nowe, a płyta stadionu przy ul. Kałuży mieści się dokładnie w tym samym miejscu co 100 lat temu!!!
R. Wacek, "Wspomnienia sportowe"
Prezes Pogoni Lwów o początkach polskiego sportu. "Cracovia i Wisła 1906-1920" to tytuł jednego z rozdziałów poświęconego w całości obu tym klubom.