O MNIE,

czyli ...o wielu kuchniach

PAWEŁ PIWOWARCZYK (ur. 1983)


Od 2012 r. jestem dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach, wcześniej kilka lat pracowałem w bibliotece szkolnej w gimnazjum nr 34 w Krakowie.

Jestem absolwentem Uniwersytetu Pedagogicznego – informacji naukowej i bibliotekoznawstwa (studia 5-letnie dzienne), a także filologii polskiej (studia 5-letnie dzienne). Ukończyłem również 2-letnie Studium Teologii Rodziny na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie.

Pracowałem przez 9 lat jako dziennikarz w ogólnopolskich tygodnikach: „Przewodnik Katolicki” i „Niedziela”.

Od 2008 r. do chwili obecnej organizuje jako koordynator największe w Polsce krakowskie eliminacje rozgrywek piłkarskich dla dzieci: Deichmann Minimistrzostwa.

W 2014 r. ukończyłem prestiżową Szkołę Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a w 2015 r. wziąłem udział w wizycie studyjnej w USA w ramach specjalnego programu departamentu USA: International Visitor Leadership Program.

Angażuje się społecznie w działania organizacji i klubów nieformalnych na terenie gminy, w której działam i w której się zakorzeniam.

W 2017 r. otrzymałem nagrodę Burmistrza i Gminy Miasta Dobczyce w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

W 2019 r. nagroda starosty myślenickiego dla Klubu Kulturalnego Kibica.

W 2020 r. otrzymałem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania kultury.


Staram się by dewizą mojego życia były słowa ks. Jana Twardowskiego: „Kto kocha czas zawsze odnajdzie nie mając ani jednej chwili”.


PIŁKARSKO...

Uwielbiam piłkę nożną, pasjonuje mnie zwiedzanie stadionów w Polsce i Europie oraz przeżywanie emocji na żywo. Od 2008 r. koordynuje w Krakowie wielki turniej piłkarski dla dzieci - Deichmann Minimistrzostwa, jestem także instruktorem piłki nożnej. Spełniłem marzenia, będąc na kultowych stadionach i meczach reprezentacji Polski, wielkich klubów np. Barcelony, Bayernu, Borussi Dortmund, Napoli, Manchesteru United, czy Euro 2012 i wielu polskich stadionach. W 2012 r. założyłem przy bibliotece Klub Kulturalnego Kibica. Z grupą dzieci i młodzieży mamy na koncie ponad 100 wyjazdów na wydarzenia sportowe, gdzie kulturalnie dopingujemy i uczymy się postawy Fair Play również na trybunach.

SPOŁECZNIE...

Staram się być otwarty na ludzi, lubię uczestniczyć w wielu inicjatywach społecznych. Wiele przygód, przyjaźni, a nawet moje doświadczenia zawodowe zaczynały się niejednokrotnie od takiego właśnie zaangażowania - społecznego, wolontaryjnego. Z racji wielu zainteresowań, pasji, a także doświadczeń zawodowych to zaangażowanie wyraża się na wiele sposobów. Wykorzystuje moje umiejętności pisarskie i redaktorskie. Bliska jest także mi scena, dlatego często prowadzę imprezy, angażowałem się także w amatorski teatr, zarówno jako aktor, jak i reżyser. Ludzie często zwracają się do mnie prosząc o pomoc w organizacji, a czasem proszą o pomysł. Lubię być kreatywny dla siebie, ale także pomagając innym.

KULTURALNIE...

Od 2012 r. jestem dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach. W bibliotece realizuje i wiele projektów, współpracuje z organizacjami pozarządowymi, grupami nieformalnymi. Przed kilkoma laty wraz zespołem "przeprowadziliśmy" bibliotekę do nowego gmachu, a zarazem nadaliśmy nowy wymiar wielu jej działaniom. Wraz z kreatywnym zespołem stworzyliśmy "Ciekawe miejsce ciekawych ludzi" - ta nasza dewiza otwartości obecna jest w naszych działaniach i niekonwencjonalnych projektów. o których można przeczytać na naszej stronie internetowej - biblioteka.dobczyce.pl i fanpagu. Naszą bibliotekę wybrano jako jednego z ambasadora polskich bibliotek w programie "Libraries change life".

Z PASJĄ...

Działam w stowarzyszeniu Rozbiegane Dobczyce. Jestem aktywnym biegaczem. Mam na koncie starty w kilkudziesięciu biegach, w tym w 11 maratonach. Swoje biegowe wyzwania i przeżycia opisuje na blogu: walecznesercerd.blogspot.com. Bieganie pozwala mi lepiej przezywać codzienność, nie tylko przekraczam swoje granice, bije rekordy i dbam o formę. Przede wszystkim dzięki bieganiu „oddycham” zupełnie inaczej tym życiem i każdą jego chwilą. Oprócz tego, że sam biegam, to również organizuje biegi m.in. Rodzinny Mini Festiwal Biegowy "O złotą kózkę", czy też biegi charytatywne "Piątka dla Patryka", "400 metrów dla Patryka" oraz projekty np. "Mali Maratończycy". W 2019 r. zdobyłem tytuł Mistrza Polski Bibliotekarzy w półmaratonie.