Jagiellonia Białystok

MONOGRAFIE

D. Klimaszewski, "Tak rodziła się żółto czerwona legend"

Jak pisze autor książki, Dariusz Klimaszewski, „nie jest to powieść z fikcyjnymi bohaterami. To książka – dokument z autentycznymi postaciami. Powstała na podstawie sprawozdań z wszystkich meczów zespołu Jagiellonii w sezonie 1986/87, wypowiedzi, komentarzy i ciekawostek, opublikowanych na łamach Gazety Współczesnej, a także wspomnień autora, które nie ujrzały światła dziennego”

W ten sposób możemy przenieść się 30 lat wstecz - do sezonu, w którym nasz klub odniósł swój pierwszy poważny sukces, jakim był awans do krajowej elity. Jest to opowieść o drużynie, która pod wodzą Janusza Wójcika i Mirosława Mojsiuszki nie tylko rozkochała w sobie lokalną społeczność (na mecze w Białymstoku przychodziło po 30 tysięcy osób, więcej niż na większość meczów ówczesnej I ligi), ale też zyskała uznanie wielu bezstronnych obserwatorów. Zespół złożony głównie z rodowitych białostoczan pokazał, że również w naszym mieście i regionie, często przez wielu wyśmiewanym i nazywanym „Polską B”, może powstać coś pięknego.


M. Gąsiorowski, "Jaga My Wierzymy"

Roczniki Jagiellonii Białystok sezony: 2009/2010, 2010/2011, 2011/1012, 2012/213

ZAWODNICY

P. Wołosik, T. Frankowski, "Franek. Prawdziwa historia łowcy bramek"

Gdyby urodził się w Hiszpanii, grałby w Barcelonie”, „Choćby miał na nogach dwie pary kajdanek – i tak strzeli gola, to jest przecież Franek! – komplementowali go trenerzy, koledzy z boiska, kibice.

Tomasz Frankowski, legenda polskiej piłki, najskuteczniejszy ze współczesnych napastników Ekstraklasy, były piłkarz reprezentacji Polski. Setkami goli zapracował na przydomek „Franek łowca bramek”, który do dziś zna każdy sympatyk sportu.

Ważnymi bramkami wygrał dla Polski eliminacje do mistrzostw świata w Niemczech, lecz trener Paweł Janas zadał mu bolesny, całkiem niespodziewany cios, nie zabierając go na finały mundialu. Niemal cała Polska oburzyła się, że selekcjoner bez wyraźnej przyczyny odebrał Tomaszowi niepowtarzalną szansę udziału w najważniejszej futbolowej imprezie. Bo to właśnie „Franek” sprawiał, że w tamtych latach choć przez chwilę czuliśmy się obywatelami lepszego piłkarskiego świata.

W szczerej, pasjonującej rozmowie z dziennikarzem „Przeglądu Sportowego” zdradza tajemnice piłkarskiej szatni, kulisy wielkich meczów i transferów, wspomina współpracę ze słynnymi trenerami – Arsenem Wengerem, Glennem Hoddlem czy Henrykiem Kasperczakiem.

Jest też w tej rozmowie mnóstwo humoru, anegdot, frapujących historii z prywatnego życia. To także szczególna podróż po świecie, bo piłkarski los rzucał Frankowskiego do Francji, Japonii, Anglii, Hiszpanii czy Stanów Zjednoczonych. Podróż, opowiadana z perspektywy do bólu profesjonalnego sportowca, który może być stawiany za wzór każdemu młodemu piłkarzowi marzącemu o międzynarodowej karierze.

CZASOPISMA


ULTRA Magazyn - od kibiców dla kibiców

Ze strony fb magazynu:

Promowanie aktywnego kibicowania, głośnego dopingu, jeżdżenia na wyjazdy oraz wspierania klubu piłkarskiego Jagiellonia Białystok. Celem magazynu jest również, a może przede wszystkim, integracja i stworzenie więzi łączącej kibiców, którzy będą stanowić o sile trybuny Ultra oraz identyfikacja z nią.

Fanpage - Link

Jaga (archiw.)

W 2005 r. ukazywał się bardzo interesujący magazyn „Jaga”, wydawany przez klub i kibiców. Można było w nim znaleźć ciekawe artykuły, okraszone zdjęciami oraz plakatami ówczesnych gwiazd Jagiellonii.

Archiwalne numery dostępne na stronie : TUTAJ


Magazyn Jagiellonia (archiw.)

Archiwalne numery dostępne na stronie : TUTAJ


Jaga Magazine (archiw.)

Ze strony :


Archiwalne numery - Link

Tylko Ty

Gazeta meczowa.

INNE

Księga pamiątkowa

Ze stroną jagiellonia.net

,Księga Pamiątkowa” (.PDF download) prowadzona w latach 1988-1991 przez kibiców Jagiellonii. Najwięcej pracy w jej powstanie włożył członek ,,Stowarzyszenia Sympatyków BKS Jagiellonia” – Tomasz Okrasiński, który w bardzo skrupulatny i estetyczny sposób tworzył ,,Księgę”, która dzisiaj stanowi dla nas bezcenne źródło. Znaleźć w niej można informacje na temat poczynań naszych piłkarzy oraz tego, co działo się w ruchu kibicowskim na Jagiellonii. Szczególnie cenne są informacje z lat 1989-1991. Pokazują one początki kryzysu w ruchu kibicowskim na Jagiellonii. Jednak tamten okres to nie tylko ,,porażki”. Jak się okazuje działo się wówczas wiele dobrego. Istniało wąskie, ale niezwykle prężne grono ludzi, którzy starali się jak tylko mogli ,,trzymać poziom” i iść do przodu mimo kryzysu. Wśród tego grona dostrzeżecie ,,ksywy” i nazwiska, które są obecne na sektorze i wyjazdach do dnia dzisiejszego.

Klub Sympatyków BKS Jagiellonia

Sekretarz: Tomasz Okrasiński

Wstęp, spisanie księgi i udostępnienie w sieci – Zygmunt


Kibice raport 2015

Dostępny on line - TUTAJ

WARTO ZAJRZEĆ