Górnik Zabrze

MONOGRAFIE

"Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach"

Który piłkarz Górnika Zabrze złamał w trakcie kariery aż dziewięć palców? Po czyim weselu piłkarze wracali do domów w łyżce koparki? Który trener Górnika jako element treningu stosował grę w chowanego? Dlaczego żona jednego z zawodników musiała prosić o łaskę dla męża u Władysława Gomułki? Za co zabrzańscy milicjanci musieli przepraszać piłkarzy?

„Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach” aż skrzy się od nieznanych wcześniej anegdot i opowieści. Autor spędził wiele godzin w archiwach, przejechał pół Europy, żeby porozmawiać z legendarnymi piłkarzami i napisał niezwykłą książkę. To nie tylko historia sukcesów jednego z najlepszych klubów piłkarskich Europy. To także niesamowita opowieść o czasach, gdy brakowało wszystkiego, a w walce o największe trofea musiała wystarczyć siła charakteru, brawura i niczym nie skrępowana radość z gry. (za lubimyczytac.pl)

P. S. Opała, "Górnik Zabrze. Dzieje legendy"

Bardzo szczegółowa monografia piłkarskiej drużyny Lecha Poznań, przedstawiająca dzieje popularnego "Kolejorza" od jego założenia do 1987 roku. W książce opisano kolejne okresy w historii klubu, dodając do nich różnego rodzaju opracowania statystyczne. W oddzielnym rozdziale przedstawiono sylwetki ponad 70 najbardziej znanych piłkarzy Lecha z opisywanego okresu. Całość uzupełniają różnego rodzaju zestawienia i tabele statystyczne dotyczące osiągnięć piłkarzy, jak i całego zespołu Lecha Poznań. Na końcu książki zamieszczono kilkadziesiąt czarno-białych zdjęć przedstawiających historię Lecha. Nakład książki: 5.000 egzemplarzy. (za antykwariatsportowy.pl)

B. Wystryk-Beinger, K. Mecner, "Legendarny finał...Górnika Zabrze"

"Alfabet Lecha Poznań" to niezwykłe spotkania z ludźmi Lecha - nie tylko z wybitnymi, dawnymi i obecnymi piłkarzami, trenerami, działaczami sportowymi, ale i innymi osobami związanymi z klubem - lekarzami, sponsorami, najbardziej znanymi kibicami. Bo Lech to ludzie. Ludzie, których dzieli wszystko a łączy Lech. To właśnie oni tworzyli i nadal tworzą Kolejorza. Album nie przedstawia suchych dat, liczb, wydarzeń, to nie encyklopedia. Autor - Józef Djaczenko - przedstawia każdą osobę tak, jak ją postrzega i ocenia, przytacza anegdoty i ciekawostki, prezentuje osiągnięcia, przytacza wypowiedzi. Ilustracjami nie są zdjęcia, bo trudno byłoby w jednakowy sposób potraktować ludzi żyjących w różnych epokach. Obok słownego opisu każdej sylwetki znajdą się rysunki autorstwa Jarosława Czyża, rysownika i grafika dobrze znanego nie tylko w środowisku kibiców Lecha. Jest autorem projektów szalików, flag, plakatów i bilbordów, opraw meczowych. Wiedza podstawowa (Alfabet!)

J. Waloszek, "Księga jubileuszowa. Podokręg Zabrze"

Jubileuszowe opracowanie wydane na 55-lecie podokręgu Zabrze wchodzącego w skład Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Dzieje podokręgu opracował znany historyk śląskiej piłki - Joachim Waloszek. W książce opisał przedwojenne, niemieckie czasy w piłce nożnej na terenie okręgu, a następnie jego powojenne początki już w Polsce oraz rozwój podokręgu aż po czasy współczesne. Większość książki została poświęcona przedstawieniu klubów piłkarskich, tych dużych i małych, należących do Podokręgu Zabrze. Każdemu poświęcono krótki opis (jedna strona) często ze zdjęciem. W ostatniej części książki zamieszczono wykaz reprezentantów Polski wywodzących się z tych klubów oraz prezesów i sędziów Podokręgu. Książkę uzupełnia wkładka ze zdjęciami na kredowym papierze. (za antykwariatsportowy.pl)

D. Czernik, "Sportowcy z Zabrza"

Ładnie wydany album (twarda oprawa, duży format, kredowy papier), który ukazał się w 2016 roku jako publikacja Urzędu Miejskiego w Zabrzu. Dlatego książka nie była dostępna w otwartej dystrybucji. Przedstawiono w niej sportową historię Zabrza, zaczynając od czasów przed II wojną światową, gdy miasto należało do Niemiec. Następnie opisano pierwsze powojenne lata, tworzenie się nowych polskich klubów aż do powstania Górnika Zabrze. Większość albumu dotyczy właśnie tego słynnego klubu piłkarskiego, jego sukcesów, pamiętnych meczów w europejskich pucharach, a przede wszystkim wielu wybitnych piłkarzy, których sylwetki zaprezentowano w książce (m.in. Ernest Pohl, Stefan Florenski, Erwin Wilczek, Włodzimierz Lubański, Jerzy Gorgoń, Zygfryd Szołtysik). To także opowieść o słynnych zabrzańskich lekkoatletach (m.in. Józef Szmidt, Halina Górecka, Edward Sarul, Zbigniew Jaremski, Tadeusz Ślusarski), piłkarzach ręcznych (Marek Kąpa, Engelbert Szolc), koszykarzach (Dariusz Szczubiał), bokserach (Bogdan Jendrysik, Robert Ciba), gimnastykach oraz sportowcach z innych dyscyplin. W albumie zaprezentowano też stadiony oraz inne obiekty sportowe Zabrza oraz kalendarium historii sportu w tym mieście. Każdy rozdział został opisany w języku polski oraz trochę krótszym tekście w języku angielskim.

(za antykwariatsportowy.pl)

A. Gowarzewski, B. L. Szmel, J. Waloszek, "Górnik Zabrze : 50 lat prawdziwej historii (1948-1998)

Jedenasty tom z serii "Kolekcja klubów" wydawanej przez wydawnictwo GiA Andrzeja Gowarzewskiego, a przedstawiająca historię Górnika Zabrze od momentu powstania klubu do wiosny 2008 roku. W książce szczegółowo opisano historię słynnego klubu z Zabrza, zamieszczono komplet wyników z rozgrywek ligowych (składy z ekstraklasy i II ligi) i pucharowych, wiele zdjęć (często mało znanych), różnego rodzaju zestawień statystycznych podsumowujących dokonania Górnika i jego piłkarzy, a na koniec biogramy ponad pół tysiąca piłkarzy i trenerów związanych z Górnikiem podczas gry w ekstraklasie. Dodatkowo zamieszczono duże, całostronicowe zdjęcia drużyny Górnika z lat 1951-2008. Obowiązkowa pozycja na półce każdego pasjonata polskiej piłki nożnej.

ZAWODNICY/TRENERZY

W. Lubański, P. Słowiński, "Włodek Lubański. Legenda polskiego futbolu"

Książka zawiera wiele niepublikowanych wcześniej faktów i zdjęć z życia i kariery sportowej jednego z najwybitniejszych piłkarzy w historii polskiego futbolu - Włodzimierza Lubańskiego. W książce znajdziemy informacje o dzieciństwie i młodzieńczych latach późniejszego czołowego napastnika polskiej ligi i reprezentacji, wspomnienia z najsłynniejszych meczów w barwach Górnika Zabrze i drużyny narodowej, ale też z różnych wydarzeń z życia prywatnego. Lubański wspomina też walkę z kontuzją, której doznał podczas słynnego meczu z Anglią w Chorzowie w 1973 roku, wyjazd do Belgii i grę w KSC Lokeren, udział w argentyńskim mundialu, a następnie pożegnanie się z reprezentacją Polski i życie na piłkarskiej emeryturze, m.in. jako menadżer piłkarski. zamknąć drogę do wiedzy - jednak nie dotarł.

ZA: antykwariatsportowy.pl


W. Lubański, M. Olszański "Życie jak dobry mecz"

Życie jak dobry mecz to pełna pasji opowieść o futbolu. O sukcesach, sławie, ciężkiej kontuzji, która odebrała nadzieję, i o odrodzeniu.

Włodzimierz Lubański w rozmowie z Michałem Olszańskim powraca do dzieciństwa na Śląsku, kiedy nie liczyło się nic innego, jak tylko możliwość biegania za piłką po podwórku. Po kolei śledzimy rozwój jego kariery: od GZKS Sośnica Gliwice, przez GKS Gliwice aż po pierwszy poważny kontrakt z Górnikiem Zabrze, podpisany przez Lubańskiego w wieku zaledwie 15 lat. Gdy miał lat 16, zadebiutował w reprezentacji Polski seniorów, strzelając gola, co do dziś pozostaje niepobitym rekordem. Podobnie, jak ilość bramek zdobytych w oficjalnych meczach międzynarodowych. Lubański ma ich na swoim koncie 50.

Rywalizacja Górnika Zabrze z Legią Warszawa, wielkie mecze Górnika w europejskich pucharach, Igrzyska Olimpijskie w Monachium i słynny mecz z Anglikami na Stadionie Śląskim w Chorzowie, kiedy cała Polska wstrzymała oddech, widząc kontuzjowanego piłkarza znoszonego z murawy…

Wielkie postaci: Kazimierz Górski, Kazimierz Deyna, Zbigniew Boniek, Zygfryd Szołtysik, Jan Tomaszewski. Złota era polskiej piłki w opowieści jednego z jej głównych bohaterów zyskuje zupełnie nowy wymiar.

Jest to także opowieść o wyjeździe z kraju, o Belgii, która dla piłkarza stała się drugą ojczyzną, o rodzinie i pozaboiskowych pasjach.

Michał Olszański – dziennikarz radiowy i telewizyjny. W radiowej Trójce opowiada o wydarzeniach sportowych i przeprowadza wywiady z nietuzinkowymi postaciami w audycji „Godzina prawdy”. W TVP2 gospodarz „Magazynu Ekspresu Reporterów” i współprowadzący „Pytanie na śniadanie”. Miłośnik muzyki reggae.

M. Rosłoń "Król strzelców. Włodzimierz Lubański".

Z serii Bohaterowie z boiska. Książka dla młodszego pokolenia.

T. Hajto, C. Kowalski, "Tomasz Hajto. Ostatnie rozdanie"

„STADION ŚLĄSKI. KOCIOŁ CZAROWNIC – 1956–2018”, to wyjątkowy ALBUM. Przeszło 60-letnia historia obiektu zapisana została na 360 stronach, wzbogacona licznymi fotografiami, ciekawostkami i wypowiedziami znanych postaci ze świata sportu i muzyki.

W opowieść wplecionych jest wiele anegdot, ciekawych zdarzeń oraz opisów wydarzeń, które działy się w „Kotle Czarownic”. Czytelnicy będą mogli powspominać historyczne mecze polskiej kadry, zmagania Górnika Zabrze w europejskich pucharach, rekord świata Ireny Szewińskiej, koncerty U2 i wiele innych, ciekawych zdarzeń. Książka pozwala poczuć magię stadionu, przenieść się w czasie i zadziwić faktami, które wcześniej znane były niewielu osobom.



Z. Cienciała, D. Leśnikowski, Stanisław Oślizło. Droga do legendy.

Kapitan reprezentacji Polski i Górnika Zabrze, strzelec jedynej bramki w meczu z Manchesterem City w finale Pucharu Europy Zdobywców Pucharów, 8-krotny mistrz Polski i 6-krotny zdobywca Pucharu Polski, trener, ambasador biało-niebiesko-czerwonych i wspaniały człowiek, który 13 listopada obchodził 75. urodziny wreszcie doczekał się należnej mu książki. W trakcie benefisu Staszka, który odbędzie się 18 grudnia w Teatrze Nowym w Zabrzu zaprezentowana zostanie biografia obrońcy Górnika napisana przez dziennikarzy katowickiego "Sportu" Zbigniewa Cieńciałę i Dariusza Leśnikowskiego pt. "Stanisław Oślizło. Droga do legendy".

- Ze względu na moje pochodzenie klasowe, dyrektor liceum koniecznie chciał mnie "ujaić" na egzaminie, właśnie z geografii. Po uporaniu się przeze mnie z wylosowanym tematem, zadowolona komisja już nie zamierzała zadawać dalszych pytań. Ale dyrektor chciał mnie złapać na niewiedzy. Podszedł do wielkiej mapy świata, rzucił na nią okiem, po czym - odwracając się do mnie - rozkazał: "pokaż mi Azory”. Zaskoczył mnie zupełnie, nie miałem pojęcia, gdzie "tego” szukać. Ale wcześniej uważnie patrzyłem, w które miejsce mapy się wpatrywał. Zacząłem więc błądzić wzrokiem w podobnych rejonach, i oczywiście po chwili znalazłem, z zawadiacką miną wskazałem palcem. Nie miał wyjścia, musiał mnie przepuścić.

Swoją drogą dorosły Stanisław Oślizło - kapitan Górnika i narodowej reprezentacji - w swych piłkarskich wojażach zwiedził niemal cały świat. Na Azory - które mogły mu przecież zamknąć drogę do wiedzy - jednak nie dotarł.


Z. Cienciała, D. Leśnikowski, "Stanisław Oślizło. Droga do legendy".

Kapitan reprezentacji Polski i Górnika Zabrze, strzelec jedynej bramki w meczu z Manchesterem City w finale Pucharu Europy Zdobywców Pucharów, 8-krotny mistrz Polski i 6-krotny zdobywca Pucharu Polski, trener, ambasador biało-niebiesko-czerwonych i wspaniały człowiek, który 13 listopada obchodził 75. urodziny wreszcie doczekał się należnej mu książki. W trakcie benefisu Staszka, który odbędzie się 18 grudnia w Teatrze Nowym w Zabrzu zaprezentowana zostanie biografia obrońcy Górnika napisana przez dziennikarzy katowickiego "Sportu" Zbigniewa Cieńciałę i Dariusza Leśnikowskiego pt. "Stanisław Oślizło. Droga do legendy".

- Ze względu na moje pochodzenie klasowe, dyrektor liceum koniecznie chciał mnie "ujaić" na egzaminie, właśnie z geografii. Po uporaniu się przeze mnie z wylosowanym tematem, zadowolona komisja już nie zamierzała zadawać dalszych pytań. Ale dyrektor chciał mnie złapać na niewiedzy. Podszedł do wielkiej mapy świata, rzucił na nią okiem, po czym - odwracając się do mnie - rozkazał: "pokaż mi Azory”. Zaskoczył mnie zupełnie, nie miałem pojęcia, gdzie "tego” szukać. Ale wcześniej uważnie patrzyłem, w które miejsce mapy się wpatrywał. Zacząłem więc błądzić wzrokiem w podobnych rejonach, i oczywiście po chwili znalazłem, z zawadiacką miną wskazałem palcem. Nie miał wyjścia, musiał mnie przepuścić.

Swoją drogą dorosły Stanisław Oślizło - kapitan Górnika i narodowej reprezentacji - w swych piłkarskich wojażach zwiedził niemal cały świat. Na Azory - które mogły mu przecież zamknąć drogę do wiedzy - jednak nie dotarł.

J. Kurowski, "Andrzej Szarmach. Diabeł nie anioł".

Biografia czołowej zawodnika drużyny Orłów Górskiego. Andrzej Szarmach zdobył przydomek Diabeł.Swoją boiskową postawą zapracował na opinię tego, który wkłada głowę tam gdzie wielu nie włożyłoby nogi.

Wystąpił na trzech turniejach finałowych mistrzostw świata. Jego kariera reprezentacyjna przypadła na najwspanialszy okres w dziejach Biało-Czerwonych. Andrzej Szarmach wraz z drużyną dwukrotnie zajął trzecie miejsce na najważniejszym piłkarskim turnieju świata. W 1976 zdobył olimpijskie srebro i tytuł króla strzelców Igrzysk Olimpijskich.

Występował m.in. w Górniku Zabrze i Stali Mielec. W momencie, w którym rozpoczynał grę w tych klubach, broniły one tytułu mistrzowskiego. Pomimo tego oraz sukcesów na arenie międzynarodowej nigdy nie zdobył mistrzostwa Polski.

M. Rosłoń, "Mistrz żonglerki"

Seria Bohaterowie z boiska





Y. Żółtowska-Darte "Pazdan. Chłopak który gra całym sercem".

PIERWSZA BIOGRAFIA MICHAŁA PAZDANA DLA DZIECI Będąc kilkulatkiem, słynął z dobrych manier i spokojnej natury. Mając 19 lat ukończył renomowane liceum w Krakowie i rozpoczął wyższe studia pedagogiczne. Rok później grał w Górniku Zabrze. Dopiero co trafił do Ekstraklasy, w której mimo sukcesów nie wróżono mu wielkiej kariery. Dziś jest jej najlepszym obrońcą i jednym z najbardziej lubianych reprezentantów Polski. MICHAŁ PAZDAN. Chłopak, który zawsze gra całym sercem. Oto JEGO HISTORIA. PAZDEK to opowieść o chłopcu, który miał talent i kochał piłkę, ale wcale nie mierzył w piłkarski top. I kiedy inni, teoretycznie zdolniejsi, przepadali gdzieś po drodze, on po prostu robił swoje. To opowieść o wielkiej pasji i pracowitości. O tym, że każdy z nas ma swoją szansę w życiu. Wreszcie o tym, że to silna psychika i konsekwencja, a nie sam talent czynią z nas mistrzów. Yvette Żółtowska-Darska autorka bestsellerów dla dzieci LEWY, MESSI, RONALDO, IBRA oraz NEYMAR JR. Wieloletnia szefowa TVN STYLE, dziś pisarka i mama 12-letniego syna. Zainspirowana jego pasją do futbolu, wymyśliła zupełnie nową koncepcję książek dla dzieci: biografie ich piłkarskich idoli. Jej książki przetłumaczono już na 11 języków.

J. Brzęczek, M. Domagalik, "W grze".

Jego pojawienie się w roli selekcjonera polskiej reprezentacji w 2018 roku wywołało niespotykaną dotąd w naszych mediach burzę. Skala hejtu, agresji i środowiskowej krytyki, z jaką musiał się zmierzyć Jerzy Brzęczek, zaskakuje, ale i przeraża. Prowokuje do pytania: kim jest jedna z najważniejszych w tej chwili postaci polskiej piłki? Nie tylko jako trener, ale także jako człowiek.

W grze to mocna, zaskakująca i zmuszająca do refleksji historia jednego z najbardziej „nierozpoznanych” ludzi polskiej piłki. Opowiedziana na wielu poziomach: piłkarskim i prywatnym. Z eliminacjami naszej reprezentacji na EURO 2020 i grozą pandemii koronawirusa w tle. Jest w niej pełnokrwisty bohater, są dramatyczne okoliczności i gwałtowne zwroty akcji. Jest wreszcie sam Jerzy Brzęczek, w którym Małgorzata Domagalik w sposobie rozumienia, pasji i podejściu do piłki nożnej jako takiej widzi w przyszłości kontynuatora trenerskiej myśli Kazimierza Górskiego.

W książce mówią o selekcjonerze m.in. po raz pierwszy jego żona i synowie, a także trenerzy, dziennikarze, przyjaciele i koledzy z boiska: Kuba Błaszczykowski, Zbigniew Boniek, Hubert Kostka, Andrzej Strejlau, Grzegorz Mielcarski i Krzysztof Materna.

Ł.Olkowicz, "Droga do perfekcji"

O książce, o Nawałce

Jaki jest Adam Nawałka? Jeden z najlepszych polskich reportażystów sportowych, Łukasz Olkowicz, sprawdza, jak trener piłkarskiej reprezentacji Polski budował swoją karierę. Zaczyna od dzieciństwa w Rudawie, pierwszych zwycięstw i porażek, kończy na pracy z reprezentacją. Rozmawia z kilkudziesięcioma osobami, które wpłynęły na karierę Nawałki.

Źródło: literia.pl

Czym jest perfekcja. Według najpopularniejszej definicji jest to doskonałość w wykonywaniu czegoś. Wydaje się jednak, że musi być coś więcej. W tej definicji powinno być coś, co pokazuje, jak trudno jest do tej perfekcji dojść i jak niesamowicie trudne jest jej utrzymanie. Być może brakuje dopisku "na przykładzie Adama Nawałki". Tak, to byłaby najlepsza definicja. Książka Łukasza Olkowicza o Adamie Nawałce opowiada właśnie o perfekcji i o dążeniu do niej, a także tłumaczy, jak wiele rzeczy składa się na tę perfekcję. Dowiemy się z niej także, jak wiele przeszkód można pokonać dzięki postępowaniu według zasad takiego perfekcjonizmu. A można pokonać wszystko. Stare, dobre i powszechnie znane reguły psychologii, jasno mówią, że droga do sukcesu zaczyna się na obraniu celu i regularnym dążeniu do jego osiągnięcia.

Źródło: gol24.pl

W Wiśle asystenci postanowili kiedyś sprawdzić, czy Nawałka w ogóle odczuwa zmęczenie. Podczas dwutygodniowego obozu spał po trzy, może cztery godziny w nocy. Byli ciekawi, czy choć raz ziewnie. Przez czternaście dni niczego nie zauważyli. Na zgrupowaniu reprezentacji zdarza się, że sztab kończy posiedzenie o godzinie 4.30, a już o 7 można spotkać Nawałkę na basenie.

Być może ta jego niespożyta energia wynika z uwarunkowań genetycznych. Kiedyś w Górniku przeprowadzono badania, poddali się im również trenerzy. Wynikło z nich, że Nawałka ma najwyższy wskaźnik testosteronu. Nie tylko spośród sztabu szkoleniowego, ale ze wszystkich badanych, również piłkarzy. Jeśli zastanawiamy się, skąd u selekcjonera tyle sił, może odpowiada za to właśnie testosteron.

Źródło: eurosport.onet.pl

ZA: historiawisly.pl






M. Feddek, "Dekalog Nawałki"

Zajrzyj za kulisy reprezentacji, w której zakochała się cała Polska!

Posłuchaj mowy motywacyjnej Lewandowskiego przed meczem z Niemcami. Stań w tunelu obok Piszczka tuż przed wyjściem na stadion we Frankfurcie. Weź udział w zamkniętej imprezie tuż po wywalczeniu awansu na Euro 2016. Poczuj przeszywającą ciszę w autokarze po porażce z Portugalią…


Marcin Feddek od początku kadencji Adama Nawałki został obdarzony przez selekcjonera szczególnym zaufaniem. Jako jedyny dziennikarz miał możliwość śledzenia zamkniętych treningów kadry i podróżowania wraz z nią, a prywatne rozmowy z trenerem i zawodnikami dały mu dostęp do informacji zarezerwowanych wyłącznie dla członków sztabu.

W tej książce dziennikarz Polsatu Sport po raz pierwszy odkrywa przed czytelnikami kulisy reprezentacji, która dotarła do ćwierćfinału mistrzostw Europy we Francji. Przybliża metody selekcjonera, tłumaczy jego decyzje taktyczne, a także przedstawia, jak od środka funkcjonuje najważniejsza drużyna narodowa w kraju.

ZA: lubimyczytac.pl

P. Czado, B. Żurek "Droga do perfekcji"

ENTLICZEK, PENTLICZEK, CO ZROBI PIECHNICZEK?

Mundial 1982, Hiszpania. Polacy zremisowali swoje mecze z Włochami i Kamerunem. Żeby grać dalej, muszą wygrać z Peru. Tuż przed meczem żona przekazuje trenerowi polskiej reprezentacji prośbę swojego brata, który pracował w Hucie Batory: - Antek! Ludzie w hucie mówią, żebyś zdjął garnitur i na mecz przebrał się w dres. Garnitur przynosi pecha. Jak założysz dres, na pewno będzie lepiej.

Piechniczek: - Posłuchałem i pomogło!

Polacy wygrali 5:1, a ostatecznie zajęli w mistrzostwach trzecie miejsce. Antoni Piechniczek aż do ostatniego meczu nosił wyłącznie dresy.

Fragment książki

NIEZNANE KULISY OSTATNIEGO JAK DOTĄD WIELKIEGO SUKCESU POLSKIEJ REPREZENTACJI I OPOWIEŚĆ O NIEZWYKŁYM ŻYCIU CHŁOPAKA ZE ŚLĄSKA, KTÓREGO W 1982 ROKU CHCIAŁA NOSIĆ NA RĘKACH CAŁA POLSKA.

Grzegorz Lato:

Wielu kibiców uważa, że medal z 1974 roku jest ważniejszy od tego z 1982 roku. To bzdura. Dla mnie obydwa medale są równie wartościowe, Górski i Piechniczek też są na równi. Owszem, w drużynie z 1974 roku może było więcej gwiazd. Ale to Antoni Piechniczek połączył generację, która odchodziła, z młodszym pokoleniem utalentowanych zawodników. Może momentami szlag go trafiał, bo różne jaja robiliśmy, ale nieraz zaciskał zęby. Dobrze, że to przetrzymał, bo banda była z nas rzadka - i do tańca, i do różańca.

Władysław Z˙muda:

Porównanie Antoniego Piechniczka do Kazimierza Górskiego? Dwa zupełnie różne charaktery, dwie różne osobowości. Piechniczek zdobył ten sam medal co Górski. Jednego i drugiego trzeba docenić. Piechniczka także za to, że w tak trudnych warunkach politycznych osiągnął taki sukces.

Paweł Czado

urodzony w Katowicach. Uważa to miasto za najwspanialsze na świecie zaraz po Paryżu i Rio de Janeiro. W dziale sportowym katowickiej `Gazety Wyborczej` od 1993 roku, od 2000 roku szef działu. Ukończył Uniwersytet Śląski. Interesuje się m.in. piłką nożną i jej historią - napisał na ten temat kilka książek. Współautor głośnego cyklu tekstów o korupcji w polskim futbolu. Ojciec Radka.

Beata Żurek

urodzona w Pszczynie i nigdzie poza Ziemią Pszczyńską dłużej nie mieszkała. Najlepiej odpoczywa w Katalonii. Pracę w `Gazecie Wyborczej` rozpoczęła w 1992 roku, była odpowiedzialna za wiele projektów. Od 2012 roku jest zastępcą redaktora naczelnego katowickiej redakcji `Gazety Wyborczej`. Z wykształcenia politolog, jest absolwentką Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Szczęśliwa żona i mama Agnieszki.







K. Wyrzykowski, "Ja, Lubański"

Biografia legendy polskiego futbolu. Książka opisuje karierę Włodzimierza Lubańskiego od dzieciństwa spędzonego w GKS Gliwice i Górniku Sośnica, przez kulisy transferu do Górnika Zabrze i reprezentacyjne sukcesy aż po grę w Belgii i Francji.

ZA: antykwariatsportowy.pl

A.Iwan, "Spalony"

Poruszająca historia człowieka, który tak wiele wygrał, ale jeszcze więcej przegrał. Andrzej Iwan z przejmującą szczerością opowiada o uzależnieniach od alkoholu, hazardu, a nawet o próbach samobójczych. Tłem dla jego historii pozostaje piłka nożna ? widziana od środka, oczami wybitnego zawodnika, reprezentanta Polski w finałach mistrzostw świata w 1978 i 1982 roku. Iwan oddaje klimat czasów komuny, przedstawia życie całego pokolenia zawodników, których do tej pory - poza nielicznymi wyjątkami - widzieliśmy jako idealnych herosów.

Jest to książka, przy której czytelnik wielokrotnie powinien się roześmiać - i to na głos, ale też kilka razy zapłakać. Iwan dzięki fotograficznej pamięci oddaje szczegóły zdarzeń sprzed dwudziestu czy trzydziestu lat, odkłamuje historię polskiego futbolu, rzuca nowe światło na największe piłkarskie nazwiska, ale przede wszystkim ukazuje zawodników jako zwykłych ludzi - z poplątanymi losami, lękami, fobiami, problemami czy chorobami, często niestety śmiertelnymi. Opisuje to wszystko, czego zwykli ludzie nie mieli szans zobaczyć - opisuje, co dzieje się, gdy gasną jupitery, a noc jest jeszcze młoda.

- To nie będzie książka o triumfach, chociaż i one się zdarzały. Więcej znajdziecie tu upadków, bo moje życie naznaczone jest upadkami, po których nieporadnie próbowałem się pozbierać. Ale będzie to też książka z moim prywatnym happy-endem: dziś, kiedy patrzę w przeszłość, wiem jedno - mogło być gorzej. Upadałem, ale stoję. Tutaj, przed wami. Stoję, odarty z tajemnic, obnażony, żebyście mnie wszyscy usłyszeli. Opowiem historię - swoją, swoich przyjaciół, swojej rodziny, swojego miasta, historię naszej piłki też. Może ku przestrodze, może dla samego siebie, dla pewnego oczyszczenia, dla wyrzucenia na zewnątrz tego całego syfu, który noszę w sobie. A może też dla rozrywki? Może ktoś z was po prostu się uśmiechnie? Dużo widziałem, bardzo dużo. Jeśli byliście kiedyś w wesołym miasteczku, a na pewno byliście, wyobraźcie sobie największy możliwy roller-coaster. Z nieba aż do piekła, i nie do końca z powrotem. Tak właśnie wyglądało moje pieprzone życie. Roller-coaster, bez pasów i po torach, które gwarantowały mnóstwo adrenaliny, ale w gruncie rzeczy prowadziły krętą drogą donikąd - napisał we wstępie.

za: lubimyczytac.pl


CZASOPISMA


Górnik (archiw.)

Górnik - Oficjalny magazyn Górnik Zabrze SSA wydawany co miesiąc w latach 2007-2010 (35 numerów), od kwietnia 2012 do grudnia 2013 (19 numerów) oraz ponownie od lutego 2016 przez Górnik Zabrze Media Group.

Górnik gola! gola! (archiw.)

Górnik gola! gola! - magazyn piłkarski Górnika Zabrze wydawany w latach 1997-2000 we współpracy z klubem przez A.R.H.U. Adart przy okazji meczów w Zabrzu.

Źródło i archiwalne numery - TUTAJ


Magazyn Górnik Zabrze (archiw.)

Magazyn Górnik Zabrze - miesięcznik Górnika Zabrze wydawany w latach 2005-2006 we współpracy z klubem przez wydawnictwo Spika.

Fabryka Silesia

Jeden z numerów kwartalnika "Fabryka Silesia" wydawanego przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, poświęcony historii górnośląskiego sportu. W piśmie zamieszczono obszerne artykuły z archiwalnymi zdjęciami dotyczące m.in. przedwojennym meczom reprezentacji polskiego i niemieckiego Śląska, skomplikowaną historię życia Ernesta Wilimowskiego - napastnika przedwojennej reprezentacji Polski, a następnie niemieckiej III Rzeszy; wspomnienie meczu 1.FC Katowice - Wisła Kraków z 1927 roku, który decydował o tytule mistrza Polski; teksty o byłym piłkarzu Janie Banasiu, o klubie Górnik Zabrze, Stadionie Śląski oraz żużlowcach, koszykarzach i siatkarzach z Górnego Śląska.

za: antykwariatsportowy.pl

INNE

P. Czado, J. Góra, H. Grzonka, W. Krzystanek, A. Pawlicki, "Stadion Śląski. Kocioł Czarownic - 1956-2018"


„STADION ŚLĄSKI. KOCIOŁ CZAROWNIC – 1956–2018”, to wyjątkowy ALBUM. Przeszło 60-letnia historia obiektu zapisana została na 360 stronach, wzbogacona licznymi fotografiami, ciekawostkami i wypowiedziami znanych postaci ze świata sportu i muzyki.

W opowieść wplecionych jest wiele anegdot, ciekawych zdarzeń oraz opisów wydarzeń, które działy się w „Kotle Czarownic”. Czytelnicy będą mogli powspominać historyczne mecze polskiej kadry, zmagania Górnika Zabrze w europejskich pucharach, rekord świata Ireny Szewińskiej, koncerty U2 i wiele innych, ciekawych zdarzeń. Książka pozwala poczuć magię stadionu, przenieść się w czasie i zadziwić faktami, które wcześniej znane były niewielu osobom.

M. Kordecki, D. Smolorz, "Sekrety Zabrza"


Zdyszany gazeciarz krzyczy: Sensacja! Sensacja! W kopalni „Guido” zawodu górnika uczy się perski książę. Wincenty Pstrowski zaczepnie woła: Kto wyrobi więcej ode mnie?, a uratowany Alojzy Piontek łamiącym się głosem pyta: Jak grał Górnik?. Serce kapitana drużyny Stanisława Oślizło nigdy nie biło tak szybko. Dwukolorowy żeton obraca się w powietrzu. Czerwony, zielony, czerwony… Zielony! Górnik w finale europejskich rozgrywek pucharowych!

Czas wydziera kolejne kartki z kalendarza. Jest 5 listopada 1985 roku. Zbigniew Religa i jego kardiochirurdzy przeprowadzają pierwszą w kraju udaną transplantację serca. Tego dnia cały świat usłyszał o Zabrzu. Na ulicach, w parkach, kawiarniach i domowych zaciszach szczęśliwi zabrzanie opowiadają sobie legendę o tajemniczej drodze wodnej… Pewnej nocy grupa śmiałków schodzi do podziemi niedaleko ulicy Miarki. W ciemności ich oczy odnajdują Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną! Na autobanie panuje ruch, kierowcy spieszą się na koncert Krystiana Zimermana lub na premierę do kina Roma. Niektórzy jeszcze pamiętają wycieczki tramwajem przez granicę. Na gości czeka elegancki Admiralspalast gotowy odkryć znaczenie pięciu głów na swojej elewacji.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy to prawda, że w stalowym domu nie wbijesz nawet gwoździa, dlaczego zawalił się wiadukt nad torami kolejowymi przy ulicy 3 Maja, gdzie był kręcony Piłkarski poker i co Zabrze ma wspólnego z Bałkanami, ta książka jest właśnie dla Ciebie!


G. Majchrzak, S. Ligarski, "Nieczysta gra. tajne służby a piłka nożna"

Interesująca publikacja zawierająca teksty przedstawiające dotąd mało znane lub w ogóle nieznane historie związane z udziałem tajnych służb w różnych wydarzeniach w dziejach polskiej piłki nożnej. To m.in. zaangażowanie służb specjalnych w monitorowanie zachowań kibiców i zagranicznych gości przy okazji meczów Górnik Zabrze - Manchester United (1968), Polska RFN (1971) i Lechia Gdańsk - Juventus Turyn (1983). Opisano też inwigilowanie i obserwację polskich piłkarzy podczas ich udziału w finałach mistrzostw świata w 1982 i 1986 roku. To również historia tajnej kariery słynnego komentatora Jana Ciszewskiego oraz słynnej afery w reprezentacji Polski z udziałem "bandy czworga"(Józefa Młynarczyka, Zbigniewa Bońka, Stanisława Terleckiego i Władysława Żmudy).

za: antykwariatsportowy.pl

WARTO ZAJRZEĆ