Lechia Gdańsk

MONOGRAFIE

M. Kordek, "Lechia od A-klasy do Ekstraklasy"

Często wracam wspomnieniami do pierwszego meczu "nowej" Lechii w Sobowidzu, kiedy postanowiliśmy rozpocząć odbudowę klubu od zera i spontanicznie pojechaliśmy w kilkadziesiąt osób na pierwszy mecz. Na ten mecz jechaliśmy kilkoma samochodami i PKS-em. W pewnym momencie okazało się, że PKS do samego Sobowidza nie dojeżdża i grupa kilkunastu osób kontynuowała wyjazd na ...piechotę. Grupa skierowała się wtedy w stronę miejscowości, a ja po kolei zabierałem do małego fiata maszerujących wyjazdowiczów. Na samym meczu nie znaliśmy żadnego z grających w tym czasie w Lechii młodych piłkarzy, więc zaśpiewaliśmy im m.in. "Znamy się tylko z widzenia"... Nie przypuszczałem wówczas, że powrót do grona najlepszych drużyn w kraju będzie bardzo dynamicznie kontynuowany i już po kilku latach zakończy się promocją do ekstraklasy. Reasumując - bardzo miło jest powspominać te dziesiątki wyjazdów od A-klasy do ekstraklasy, folklor i specyficzny klimat panujący na meczach, setki znajomych twarzy tworzących od wielu, wielu lat biało-zieloną Rodzinę, niezależnie od klasy rozgrywkowej, ale ... mam nadzieję, że zbawienny w skutkach upadek Lechii na dno już się więcej nie powtórzy. W końcu czekamy wszyscy na grę w europejskich pucharach.

M. Średziński, "70 meczów na 70-lecie gdańskiej Lechii"

W 2015 roku Lechia Gdańsk obchodziła jubileusz 70-lecia powstania klubu. Z tej okazji wydana została książka, dzięki której kibice mogą przypomnieć sobie 70 najbardziej pamiętnych meczów w dziejach Biało-Zielonych.

W książce znajdują się opisy meczów, wyniki I informacje o zawodnikach. Całość dopełniona została archiwalnymi fotografiami, które pochodzą z Muzeum Lechii Gdańsk, prasy oraz zbiorów prywatnych.

K. Kordek, K. Nawrocki, "Lechia-Juventus. Więcej niż mecz"


Historię tworzą małe i wielkie wydarzenia, także w przypadku sportu. W pamięci potomnych zapisują się nie tylko sukcesy i porażki zawodników czy klubów, ale – jak w przypadku Lechii Gdańsk – towarzyszący im szerszy kontekst, czyli społeczno-polityczne tło spotkań biało-zielonych. Dlatego o sławie tego najpopularniejszego na Wybrzeżu klubu piłkarskiego wcale nie zdecydowały sukcesy sportowe, ale postawa kibiców i ich wielopłaszczyznowe zaangażowanie w liczne wydarzenia klubowe.

Sport to przede wszystkim emocje. Nie brakuje ich również w książce Mariusza Kordka i Karola Nawrockiego „Lechia – Juventus. Więcej niż mecz”. Publikacja Wydawnictwa „Bernardinum” ukazuje kulisy pamiętnego spotkania obu drużyn na gdańskim stadionie przy ul. Traugutta we wrześniu 1983 r. Na trybunach zasiadł wówczas Lech Wałęsa, którego nazwisko skandowali kibice. W latach stanu wojennego stadion Lechii był dla wielu amboną wolności. Tam tworzyła się historia, bo dwumecz Lechii z Juventusem Turyn należy bez wątpienia do największych wydarzeń sportowych, jakie w XX w. miały miejsce na Pomorzu. Prezentowana książka jest pierwszą obszerniejszą relacją z tamtego wyjątkowego sportowego pojedynku i atmosfery panującej wokół niego. Przypomniane tu zostały przygotowania do meczu, transfery, mecz Superpucharu Polski, wyjazd do Włoch na rekonesans połączony z audiencją u papieża Jana Pawła II, mecze w Turynie i w Gdańsku.

Publikacja powstała na podstawie archiwalnych materiałów prasowych oraz rozmów przeprowadzonych z uczestnikami tych wydarzeń. Jej cennym uzupełnieniem są pamiątkowe zdjęcia pochodzące ze zbiorów Archiwum IPN, Muzeum Lechii Gdańsk, a także od osób prywatnych.


J

Ł. Cielemęcki, A. Drygalski, "Skarby miasta"

Ładnie wydany album prezentujący na kilkuset zdjęciach ważne momenty w historii Klubu Sportowego Cracovia w latach 2001-2018. To fotograficzna kronika niemal dwóch pełnych pierwszych dekad XXI wieku działalności jednego z najstarszych polskich klubów. Album został podzielony na cztery główne części. W pierwszej przedstawiono wydarzenia, jak na przykład audiencję drużyny i władz klubu u papieża Jana Pawła II, fety z okazji awansów do II ligi i Ekstraklasy, wywalczenie mistrzowskich tytułów przez hokeistów Cracovii oraz reportaż z otwarcia nowego stadionu Pasów. Drugi rozdział to kadry z pamiętnych meczów piłkarzy i hokeistów, a dwa pozostałe przedstawiają ludzi związanych z klubem (piłkarze, władze, znani kibice, pracownicy) oraz kibiców i ich doping oraz oprawy na meczach Cracovii.

(za lubimyczytac.pl)

P. Chomicki" Piłkarskie dzieje wybrzeża"

Trzecia i ostatnia część powojennej historii piłkarstwa na Wybrzeżu autorstwa Piotra Chomickiego. Kronikarski zapis wydarzeń, podany pod kątem zapotrzebowań przeciętnego kibica. Czyli przede wszystkim wyniki i szczegóły meczów oraz rywalizacji od I ligi do Klasy Okręgowej. Sezon po sezonie opisane są rozgrywki centralne z udziałem zespołów pomorskich oraz krótki zarys rozgrywek lokalnych. Szczegółowo można prześledzić losy największych i najsilniejszych klubów regionu: Lechii Gdańsk, Arki Gdynia, Bałtyku Gdynia, Polonii Gdańsk, Olimpii Elbląg, Pomezanii Malbork i Gedanii Gdańsk, ale także losy i wyniki klubów z ośrodków mniejszych, powiatowych z: Tczewa, Wejherowa, Starogardu, Kościerzyny i innych. Każdy rozdział zawiera również informację o udziale zawodników klubów wybrzeżowych w reprezentacjach Polski. Całość uzupełniona jest licznymi ilustracjami zespołów z całego województwa. Dodatkowo, na zasadzie wkładki, przedstawiono, podobnie jak w poprzednich częściach, historię wybranych klubów zapomnianych i już dzisiaj nieistniejących. Ponieważ książka ta zamyka cykl, na jej końcu znajdują się ciekawe zestawienia – „medalowa” klasyfikacja klubów Wybrzeża od 1946 roku do 2005, zestawienie wszystkich zawodników z klubów Wybrzeża, którzy występowali na szczeblu centralnym, oraz też zestawienie wybrzeżowych strzelców w rozgrywkach I i II ligi.


Akcja tej części rozpoczyna się z końcem lata 1990 roku. To początek sezonu 1990/91 i tak nazwany został I rozdział książki. Kolejne rozdziały to następujące po sobie sezony, aż do lata 2005, czyli końca sezonu 2004/05. Cały ten okres to mnóstwo ciekawych i ważnych wydarzeń w piłkarstwie Wybrzeża. Między innymi narodziny Pomezanii Malbork, która w ciągu kilku sezonów dobrnęła do II ligi, ubiegając inne pomorskie ośrodki, które próbowały przez wiele sezonów ten poziom osiągnąć. Zawarta jest także dokumentacja równie szybkiego upadku tego klubu i powrotu na okręgowe boiska.

Czytelnik z Elbląga znajdzie tu opisane perturbacje Olimpii. Przez wiele sezonów klubu drugoligowego, później desperacko walczącego o pozostanie na sportowej mapie okręgu. Jak zmieniały się losy tej drużyny, nawet jej nazwy, to dokładnie jest opisane. Jest to również historia o malejącej roli dwóch niegdyś ważnych klubów z Gdańska – Polonii i Gedanii. Zmiany ustrojowe jakie miały miejsce w opisywanym okresie, dla wielu klubów były zaskoczeniem. Nie wszystkie potrafiły znaleźć swoje miejsce w nowej rzeczywistości. Do nich na pewno możemy zaliczyć dwie wspomniane gdańskie jedenastki. To także nie jest jednak opowieść jednostronna. Oba kluby miały swoje wzloty i wydawało się, że są szanse na zajęcie wysokich pozycji w futbolowej hierarchii na wiele lat. Dlaczego ostatecznie tak się nie stało? Przeczytacie o tym Państwo w książce.

Niezwykle barwne i zmienne były w tym okresie losy najlepszego Wybrzeżowego klubu – Lechii Gdańsk. Od mocarstwowych zapędów w fuzji z Olimpią Poznań, po A-klasowe boiska kilka sezonów potem, i serię corocznych awansów ku utraconym pozycjom. Nigdy w tak krótkim czasie Lechia nie zanotowała takiej huśtawki sukcesów i porażek. Jak wyglądała dokładnie ta droga, prezentują kolejne rozdziały wydawnictwa. Także bardzo ciekawe historie działy się w Gdyni. Tu dwaj odwieczni rywale, Arka i Bałtyk, toczyli bój nie tyle ze sobą, co ze znalezieniem swojego miejsca w zmienionych warunkach funkcjonowania sportu w Polsce. Początkowo lepiej dawał sobie radę Bałtyk i to on jedyny reprezentował całe Wybrzeże w rozgrywkach centralnych. Nie każda jednak opowieść, która zaczyna się dobrze, ma szczęśliwe zakończenie. Czemu ostatecznie Bałtyk stał się przeciętną okręgową jedenastką, dowiecie się Państwo z tej książki. Podobnie, w jaki sposób przez wiele lat błąkająca się po trzecioligowych boiskach Arka, znalazła drogę powrotu na boiska II, a nawet I ligi.

Kogo interesują losy mniejszych klubów, tych których ambicje sięgają najwyżej III ligi lub Ligi Okręgowej, ten znajdzie dokładną historię tego szczebla rozgrywek. Nie tak szczegółową, ale również mecz po meczu, kolejka po kolejce. Każdy rozdział jest bogato ilustrowany. Pod tym względem na szczególne wyróżnienie zasługuje ta część rozdziałów, która jest poświęcona reprezentacyjnym występom zawodników wybrzeżowych klubów w poszczególnych sezonach. Ogromna większość zdjęć do tej części pochodzi z prywatnych zbiorów wieloletniego trenera młodzieżowych reprezentacji - Pana Michała Globisza.

Kto reprezentował najwięcej razy Wybrzeże w I lidze, kto w II? Kto zasługuje na miano napastnika wszechczasów na Wybrzeżu, kto strzelił najwięcej goli przeciwnikom podczas meczów I lub II ligi? Kto tak naprawdę zasługuje na miano najlepszego, powojennego klubu na Wybrzeżu? Odpowiedzi na te wszystkie pytania zawiera opisywana publikacja.




T. Dobosz, S. Kosiński, A. Ślusarczyk , "50 lat KS Cracovia"

P. Chomicki, "70 lat Pomorskiego Związku Piłki Nożnej"

"Szkice z dziejów pomorskiej piłki nożnej 1903-2015" - tak brzmi podtytuł tej jubileuszowej publikacji wydanej z okazji 70-lecia działalności Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Co ciekawe, opisano w książce nie tylko czasy po 1945 roku, ale również najwcześniejsze wydarzenia w historii futbolu na Pomorzu. Począwszy od rozgrywek w czasach Cesarstwa Niemieckiego do 1914 roku, przez okres międzywojenny na polskim Pomorzu i w Wolnym Mieście Gdańsku. Następnie w książce opisano historię lokalnej piłki nożnej w pierwszych latach po II wojnie światowej, w czasie stalinizmu i kolejnych okresach w dziejach PRL a następnie przemiany i nową rzeczywistość pomorskiego futbolu po przemianach politycznych w 1989 roku. W ostatnim rozdziale podsumowano 70 lat działalności samego Pomorskiego Okręgu Piłki Nożnej i jego osiągnięcia. Na koniec zamieszczono fotograficzną kronikę pomorskiej piłki nożnej z lat 1930-2015.


ZAWODNICY

M. Andrzejewski, "Roman Korynt legenda gdańskiej Lechii"

Roman Korynt był w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku kimś takim dla kibiców gdańskiej Lechii, jak Gerard Cieślik dla sympatyków Ruchu, czy Lucjan Brychczy dla fanów Legii. Rozegrał w biało-zielonych barwach ponad 300 meczów, 34 razy wystąpił w reprezentacji Polski. W 1955 dotarł z Lechią do finału Pucharu Polski, a rok później wywalczył 3. miejsce w ekstraklasie. Ale nie tylko o tych sukcesach jest książka autorstwa Marka Andrzejewskiego. Przedstawiono w niej początki kariery sportowej Korynta, który w latach 1946-1947 wywalczył tytuły mistrza Wybrzeża w... boksie, w wagach lekkiej i półśredniej. Potem wybrał piłkę nożną, odnosząc w niej wiele sukcesów. Ale w książce nie zabrakło też mniej popularnych tematów związanych z karierą Romana Korynta, bo często nękały go kontuzje, a ponadto w pewnym momencie zakazano obrońcy Lechii gry w reprezentacji kraju z powodów politycznych. Jakich? O tym w książce, gdzie znajdziemy wiele ciekawych informacji nie tylko o Koryncie, ale też o historii polskiej piłki lat 50-tych i 60-tych XX wieku.

Za: antykwariatsportowy.pl

S. Mila, L. Milewski, "Sebastian Mila"

Słodko-gorzki świat piłki nożnej

Jakie to uczucie pokonać Niemców, ówczesnych mistrzów świata, na Narodowym? Co się czuje gdy piłka po twoim uderzeniu mija Davida Seamana, a ostatecznie eliminuje Manchester City? Czy trudno jest stać twardo na ziemi, gdy Rosjanie oferują ci miliony dolarów? Jaka atmosfera buzuje w szatni biało-czerwonych przed ważnym spotkaniem? Jakie myśli kłębią się w głowie przed meczem decydującym o mistrzostwie Polski?

Nazywam się Sebastian Mila i miałem szczęście doświadczyć tego wszystkiego na własnej skórze.

Ale wiem też co się czuje, gdy jesteś tylko jednym z wielu, a wszyscy wokół ciebie zdają się lepsi. Wiem co to znaczy zwątpienie, brak wiary w siebie. Wiem jak to jest, gdy czujesz się zagubiony za granicą, gdy musisz trenować w miejscu z grzybem na ścianie, gdy miesiącami nie dostajesz wypłaty, wiem co się czuje, gdy w klubie chcą się ciebie pozbyć za wszelką cenę. Wiem jak to jest pojechać na mundial, a potem przesiedzieć na ławie wszystkie mecze albo pomóc wywalczyć Euro, a potem nie pojechać wcale. Wiem jak to jest, gdy Gerrard, Lampard i Terry dają ci lekcję futbolu.



P. Marszałkowski, M. Słomiński, "przegrany. Grzegorz Król"

Brutalna prawda o polskiej piłce: kupowanie meczów, alkohol, narkotyki, hazard. Nazywam się Grzegorz Król i jestem krzyżowcem. Nie, nie chodzi o to, że byłem z wycieczką rycerzy w Ziemi Świętej, a o krzyżowe uzależnienie. Od alkoholu i hazardu.

To nie jest książka o Grzegorzu Królu – piłkarzu. To książka o Grzegorzu Królu – człowieku. O upadaniu na samo dno, o gównie, w którym przez ponad 15 lat się topiłem, czyli nałogach. Łudziłem się, że prawdziwe szczęście mogą mi zagwarantować wyłącznie biała kulka i szklane butelki. Byłem głupi.

Ale o futbolu i świecie piłkarzy też przeczytacie tu bardzo dużo. Wielu się obrazi, wiem o tym. Czas jednak, żebyście poznali brutalną prawdę.

Oddaję wam tę książkę z nadzieją, że chociaż jedna osoba, która dryfuje w nieodpowiednim kierunku, zastanowi się i w porę opamięta.

Oto szokujące i szczere wyznanie piłkarza, który sięgnął dna.

Przez wiele lat oszukiwałem siebie i innych. Kiwałem w polu karnym, kiwałem w życiu. Nie zliczę, ile razy naciągałem znajomych na parę złotych. Hazardzista to nałogowy kłamca. Wymyślałem niestworzone historie, a ludzie dawali mi pieniądze, żebym się wreszcie odczepił.

GRZEGORZ KRÓL (ur. 29 kwietnia 1978 r.) od 11. roku życia związany z Lechią. Jeden z najdrożej sprzedanych piłkarzy w historii gdańskiego klubu. Zamiast w Ajaksie Amsterdam lub PSV Eindhoven wylądował w Amice Wronki, dla której strzelał gole w europejskich pucharach. Trzykrotnie wywalczył Puchar Polski, dwukrotnie Superpuchar. Występował również m.in. w Lechu Poznań, Szczakowiance Jaworzno, GKS Bełchatów i Polonii Warszawa. W ekstraklasie zadebiutował jako 17-latek. Zdobył w niej 41 bramek ‒ ostatnią w wieku 24 lat...

Za: lechia.net




F. Paixao, "Jak sposób myślenia i dyscyplina zmieniły moje życie"

„Jestem pewien, że moje metody pracy nad siłą mentalną i pokonywaniem barier naprawdę Cię zainspirują – i to niezależnie od Twojego wieku. Przyszedł czas na ujawnienie mojej codziennej praktyki przy budowaniu samodyscypliny.”

Publikacja ma osiem rozdziałów, poświęconych m.in. dzieciństwu zawodnika, grze i życiu w Polsce, jego sferze uczuciowej, poczynionych inwestycjach, czy zwycięstwu w Pucharze Polski.


CZASOPISMA


Biało-Zieloni

Oficjalny biuletyn meczowy Lechii Gdańsk


INNE

J. Wąsowicz, "Biało-zielona Solidarność O fenomenie politycznym kibiców gdańskiej Lechii 1981-1989"

Historia gdańskich kibiców z lat 80. i ich działalności politycznej.

Kronika budowy stadionu (źródło: Lechia.net)

Album poświęcony budowie stadionu.

Za: lechia.net

Z. Wnuk, "Historia to My"

Autorem książki jest Zbigniew Wnuk, wieloletni działacz NSZZ 'Solidarność' i kibic Lechii Gdańsk. Opisał w niej swoje losy oraz rodziny na tle wydarzeń historycznych w Polsce od czasów II wojny światowej do 2011 roku.

Wnuk przedstawia w nich swój punkt widzenia na takie wydarzenia jak Grudzień 1970 na Wybrzeżu, strajki "Solidarności" i Porozumienia Sierpniowe 1980, Stan Wojenny 1981, czy wybory parlamentarne 1989. Ale to również opowieść kibica Lechii Gdańsk, której sympatykiem był od dzieciństwa, i z którą przeżył zarówno wiele zwycięstw, jak i porażek. W książce znajdziemy też wspomnienia wielu przyjaciół i znajomych autora, w tym m.in. kibiców, jak na przykład Roman Zieliński z Wrocławia. Zbigniew Wnuk opisuje też współczesny ruch kibicowski oraz zaangażowanie kibiców w akcje patriotyczne.

G. Majchrzak, S. Ligarski, "Nieczysta gra. tajne służby a piłka nożna"


Interesująca publikacja zawierająca teksty przedstawiające dotąd mało znane lub w ogóle nieznane historie związane z udziałem tajnych służb w różnych wydarzeniach w dziejach polskiej piłki nożnej. To m.in. zaangażowanie służb specjalnych w monitorowanie zachowań kibiców i zagranicznych gości przy okazji meczów Górnik Zabrze - Manchester United (1968), Polska RFN (1971) i Lechia Gdańsk - Juventus Turyn (1983). Opisano też inwigilowanie i obserwację polskich piłkarzy podczas ich udziału w finałach mistrzostw świata w 1982 i 1986 roku. To również historia tajnej kariery słynnego komentatora Jana Ciszewskiego oraz słynnej afery w reprezentacji Polski z udziałem "bandy czworga"(Józefa Młynarczyka, Zbigniewa Bońka, Stanisława Terleckiego i Władysława Żmudy).

za: antykwariatsportowy.pl


WARTO ZAJRZEĆ

LECHIA.NET