Materiały do pobrania

SCENARIUSZ SPEKTAKLU „PISARZE VS PIŁKARZE”


SCENARIUSZ SPEKTAKLU „PISARZE VS PIŁKARZE”


Scenariusz do pobrania (pdf)

Prezentacja do spektaklu do pobrania


Autor: Paweł Piwowarczyk

Pisarze kontra piłkarze? Na czym polega pomysł?

Projekt możemy podzielić na dwie części. W pierwszej ogłaszamy konkurs na zdjęcie/pracę literacką dotycząca prezentacji sportu i literatury. Tematem może być np. „Kocham książki, kocham sport” – zaprezentuj temat w formie zdjęcia/dowolnej treści literackiej o wskazanej przez organizatora długości. Załącznik 2 prezentuje przykładowy regulamin konkursu, kóry można zmodyfikować. Załącznik 3 to przykładowa zgoda na wykorzystanie zdjęć. Są to materiały przykładowe, które można modyfikować i konsultować z inspektorem danych osobowych w Państwa bibliotekach.

Druga część wymaga zorganizowania mini-spektaklu, którego treść można dopasować do możliwości.

Co potrzebujemy?

Wersja bez wkładu finansowego:

Koszulki dla pisarzy i piłkarzy można przygotować we własnym zakresie naklejając na zwykłych t-shirtach nazwiska piłkarzy i pisarzy. Jako pokaz sztuczek piłkarskich może wystąpić trener lub wytypowany przez trenera najzdolniejszy zawodnik z lokalnego klubu, można także wykorzystać film ze sztuczkami wyświetlić go, a po nim pojawi się mistrz – szczegóły w scenariuszu. Zamiast drukować zdjęcia konkursowe można je wyświetlić w albumie na fanpage i stronie internetowej oraz podczas występu. Do organizacji mini-spektaklu możemy zaprosić lokalną grupę taneczną, klasę, która sprawdziłaby się w zadaniu.

Wersja z wkładem finansowym:

1. Koszulki piłkarskie z nazwiskami zawodników (5) i pisarzy (5) - koszt około. 300-500 zł.

2. Umowa z przedstawicielem Freestyle Football, który w finale spektaklu zaprezentuje kilkuminutowy pokaz sztuczek (kwota od 200 do 500 zł). Reprezentanci tej dyscypliny znajdują się w każdej części Polski i chętnie podejmują się występów.

3. Wydruk zdjęć na piankach na wystawę (10 -12 zdjęć) – koszt ok 500 zł

Zał. 1

SCENARIUSZ SPEKTAKLU

PISARZE vs PIŁKARZE

WYSTĘPUJĄ:

5 aktorów Pisarzy ubranych w czarne koszulki: Mickiewicz, Słowacki, Tolkien, Szekspir

5 aktorów Piłakrzy ubranych w białe koszulki: Błaszczykowski, Lewandowski, Messi, Ronaldo, Szczęsny, Sienkiewicz

Komentator

Gwiazda – osoba prezentująca sztuczki w biało-czarnej koszulce

Grupa kilku osób prezentująca taniec

I

MUZYKA – 1

EKRAN: na ekranie wyświetla się zdjęcie piłkarza i pisarza

(Pisarz i Piłkarz na zmianę się przechadzają, Piłkarz z piłką kopie w bramkę wychodzi po chwili wraca, pisarz z książką, notesem wchodzi zapisuje, wychodzi, po chwili odkrywają piłki z cytatami i książk z cytatami, udają że się nie widzą dopiero pod koniec się zauważają)

EKRAN: tło kartka papieru z literami

Pisarz”: Lubić czytanie - to znaczy godziny nudów, które człowiek miewa w życiu, zmieniać na godziny radości

„Piłkarz”: Gdy wydaje ci się, że już nic więcej nie można zrobić, zawsze jest jeszcze futbol…

„Pisarz”: Kiedy piszesz, musisz zebrać w jeden strumień wszystkie swobodne prądy serca„

Piłkarz”: Piłka nożna jest najważniejszą wśród rzeczy nieważnych

„Pisarz”: Jedyna godna rzecz na świecie: twórczość, A szczyt twórczości to tworzenie siebie.

„Piłkarz”: Są ludzie‚ którzy uważają‚ że futbol to sprawa życia i śmierci. Jestem takim podejściem rozczarowany. Futbol jest dużo ważniejszy.

„Pisarz”: A ty kim jesteś? Wyglądasz na jakiegoś piłkarza…

„Piłkarz”: A ty? Czytasz? Piszesz? A ktoś jeszcze dzisiaj czyta?

„Pisarz”: Sport… Jakoś mnie to nie interesuje..

„Piłkarz”: A mnie książki…jeszcze nie widziałem nikogo z książką np. na stadionie hahah

MUZYKA - 2

„Pisarz”: Co to? Patrz?

EKRAN: Prezentacja sesji książki na stadionie POTEM murawa z barwami koszulek

MUZYKA - 3

„Pisarz”: Słyszysz?

„Piłkarz”: Chyba jesteśmy na stadionie… A to kto?

KOMENTATOR: Halo halo Warszawa! Będziemy dziś świadkami wielkiego pojedynku. Po jednej stronie oni, ci którzy mówią, że dadzą z siebie wszystko, będą walczyć do ostatniej minuty na stadionach wypełnionych dziesiątkami tysięcy kibiców. Piłkarze! Po drugiej stronie ci którzy mówią, że u nich jest blisko z serca do papieru, którzy mówią że Ten, kto nie spodziewa się mieć miliona czytelników, nie powinien zabierać się do pisania. Pisarze. Zanim jednak zaprezentujemy bohaterów, czas na coś, co rozgrzeje nasze ciała i umysły.

II

MUZYKA - 4

KOMENTATOR: Oto on Lewandowski

EKRAN: zdjęcie Lewego, po chwili wskakuje zdjęcie Mickiewicza

KOMENTATOR: I w reprezentacji pisarzy – Mickiewicz

LEWANDOWSKI – MICKIEWICZ

MICKIEWICZ: Mickiewicz, pisarz, poeta, wieszcz, jestem z Romantyzmu

LEWANDOWSKI: Tak? A ja jestem Lewy z Bayernu, napastnik

„Pisarz”: Adama Mickiewicza zna i ceni cały świat cywilizowany. Porównywano go już tyle razy z poetami innych narodów, a zawsze się przekonano, że przy największych nawet obcych nie traci na wartości. Wielkie narody uznają go za wielkiego poetę. Mickiewicz należy bowiem do największych poetów całego świata, a zasługą jego, że całemu światu pokazał, jakie to doskonałe dzieła, jakie piękne poematy dadzą się układać w polskim języku. On wsławił nasz język, przydał zaszczytu imieniowi polskiemu, on obcym pokazał, jak wysoko wznieść się potrafi u nas poezja. Dzięki jemu nie potrzebujemy się wstydzić naszej narodowej literatury przed innymi narodami, a polska poezja nie cofnie się i nie ustąpi kroku żadnej innej.

„Piłkarz”: Robert Lewandowski to najbardziej rozpoznawalny polski piłkarz. Uznawany za objawienie w każdym zespole, w którym dotąd występował. W reprezentacji Polski zadebiutował w 2008 roku . Od tamtego czasu w kadrze narodowej rozegrał 112 meczów, strzelając w nich 61 goli, co czyni go najlepszym strzelcem reprezentacji w historii. 9 grudnia 2014 został kapitanem reprezentacji Polski. Wystąpił z nią na mistrzostwach Europy w 2012, 2016 oraz na mistrzostwach świata w 2018. Uważany jest za jednego z najlepszych polskich piłkarzy w historii, a także środkowych napastników i piłkarzy swojego pokolenia na świecie.

„Pisarz”: Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga;/ Łam, czego rozum nie złamie:

„Piłkarz”: Pięć bramek w 9 minut w meczu Bundesligi, cztery bramki wbite realowi, seria 11 meczów ze strzeloną bramką, najlepszy strzelec reprezentacji…

KOMENTATOR: Czas na przerywnik…

EKRAN: logo

MUZYKA PODKŁAD TANIEC

III

MUZYKA - 4

KOMENTATOR: Wracamy na boisko przed nami Kuba Błaszczykowski i Henryk Sienkiewicz

EKRAN: zdjęcia obu

SIENKIEWICZ - BŁASZCZYKOWSKI

SIENKIEWICZ: Henryk, noblista, pisałem dla pokrzepienia serc Polaków. Mam serce do pisania. Mam serce dla Polski.

BŁASZCZYKOWSKI: Kuba. Dumny Reprezentant Polski, mówią o mnie waleczne serce, bo mam serce do walki na boisku. Mam serce dla Polski.

„Pisarz”: Fenomen krzepiącego polskie serca pisarza polega na tym, że jego oddziaływanie nie kończy się na czytelnikach, którzy z historią nie mają wiele wspólnego. Utwory Sienkiewicza były tęsknotą za tym, co było wielkie i barwne w dawnej Rzeczpospolitej.

„Piłkarz”: 51 minuta meczu z Ukrainą, Kuba Błaszczykowski zdobył właśnie zwycięskiego gola dla reprezentacji i jak zawsze w takich sytuacjach podniósł ręce ku niebu… Waleczność jak w ostatnim spotkaniu, jest wpisana w jego DNA. To piłkarz, który zawsze wyróżniał się inicjatywą, potrafił przełamać impas na boisku, dać sygnał zespołowi, że nie składamy broni. Był do tego pierwszy i tej cechy nigdy nie stracił.

„Pisarz”: Gdy odbierał Nobla Sienkiewicz powiedział: Zaszczyt ten, cenny dla wszystkich, o ileż jeszcze cenniejszym być musi dla syna Polski. Głoszono ją umarłą – a oto jeden z tysięcznych dowodów, że ona żyje, głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że do podbojów (zwycięstw) jest zdolna.

„Piłkarz”: Życie to nie tylko piłka. W dzieciństwie na rękach Kuby umierała mama. Wiara w to, że mama jest z nim, pozwoliła mu przetrwać najtrudniejsze momenty. Jak mówił dzieli nas tylko czas, który musi upłynąć. Miał w życiu takie momenty, że wydawało mu się, że nic dobrego się nie wydarzy, a jego życie tak się zmieniło. Do pewnego momentu w życiu lubił jak deszcz pada. Teraz lubi jak jest słońce.

KOMENTATOR: Proszę państwa czas na hymn mistrzów. W tym utworze autor opisuje długą drogę, jaką musiał przebyć by osiągnąć sukces. Zanim udało mu się odnieść zwycięstwo, spotkało go wiele porażek i niepowodzeń. Czuł, że sobie nie zasłużył na wszystkie upokorzenia, których przez to doznał.

MUZYKA: PODKŁAD We are the champions (Piotr Skóra)

EKRAN: logo plus nobel

IV

MUZYKA - 4

KOMENTATOR: Przed nami międzynarodowy pojedynek…określany jako Władca Pierścieni i Władca świata futbolu…

EKRAN: zdjęcia obu

TOLKIEN – MESSI

TOLKIEN: John Ronald Tolkien, angielski pisarz, autor Władcy Pierścienia i Hobbita, twórca fantasy

MESSI: Leo Messi, zawodnik Barcelony, wielokrotny zdobywca Złotej Piłki, magik futbolu.

„Pisarz”: Kiedy tolkien zdecydował się opublikować Władcę Pierścieni – owoc kilkunastoletniej pracy – miał trudności ze znalezieniem wydawcy. Kiedy w końcu mu się udało, ten, choć entuzjastycznie nastawiony, z góry liczył straty, nawet w najśmielszych wyobrażeniach nie przypuszczając, jak ogromne bogactwo dzieło to przyniesie firmie i jego autorowi.

„Piłkarz”: - Kiedy Messi miał 10 lat, miał zaledwie 125 centymetrów wzrostu. Nie mieścił się w żadnej skali. Widać było, że coś jest nie tak. Okazało się, że organizm Messiego nie wytwarza dostatecznej ilości hormonu wzrostu. Z takim defektem rodzi się jedno dziecko na dwadzieścia tysięcy

„Pisarz”: Tolkien był mistrzem tworzenia fantastycznych opowieści,

FILM 1 – fragment Władcy Pierścieni – Shire

https://www.youtube.com/watch?v=0rrolf6VM_U

„Piłkarz”: Messi tworzy fantastyczne akcje, jest magikiem futbolu

FILM 2 – fragment bramek Leo Messiego

https://www.youtube.com/watch?v=5twveLmWhvI

-------------------------------------------------------------------------------------------------

V

MUZYKA - 4

KOMENTATOR: Teraz ci, których cechuje ich przede wszystkim sława

EKRAN: zdjęcia obu

SZEKSPIR - RONALDO

SZEKSPIR: Wiliam Szekspir. Poeta, dramaturg. Miałem wielki wpływ na teatr.

RONALDO: Christiano Ronaldo. W piłce osiągnąłem prawie wszystko. O futbolu mówią teatr marzeń, a ja odgrywam w nim główne role.

„Pisarz”: „Romeo i Julia”, „Hamlet”, „Makbet”

„Piłkarz”: Mancherster United, Real Madryt, Juventus Turyn

„Pisarz”: Tragedie i komedie autorstwa Szekspira poruszają istotne tematy związane z ludzkimi emocjami, takimi jak: miłość, nienawiść, zemsta.

„Piłkarz”: W życiu Ronaldo też pojawiają się te emocje, sam przecież mówił: Ludzie kochają mnie obrażać, a ja kocham tą nienawiść w ich oczach.

„Pisarz”: Miłość romantycznych kochanków „Romea i Julii” sprawia iż porzucają oni zdolność racjonalnego postępowania. Ich życiem zaczynają kierować liczne namiętności i niespodziewane emocje. Powoduje ona również wielkie wahania stanu psychicznego…

„Piłkarz”: Podobnie jest u piłkarza Ronaldo, który powiedział kiedyś…„Piłkę trzeba traktować jak swoją kobietę. Czule i delikatnie.”

„Pisarz”: Ronaldo o tym nie wie, ale blisko mu nie tylko do piłki ale także do sztuki w końcu powiedział kiedyś, że postrzega futbol jako sztukę przez duże „S”, a piłkarze są dla niego artystami

VI

SZCZĘSNY – SŁOWACKI

MUZYKA - 4

KOMENTATOR: Czas na ostatni pojedynek.

EKRAN: zdjęcia obu

SŁOWACKI: Juliusz Słowacki. Bywałem w Rzymie, osiadłem w Paryżu. Jestem wieszczem narodowym. Broniłem wolności…

SZCZĘSNY : Wojciech Szczęsny. Grałem w Londynie, Rzymie, teraz w Turynie. Jestem bramkarzem. Bronię na boisku.

MUZYKA 5

KOMENTATOR: Ale co się dzieje…do tej pory się nie ujawniał…gra toczyła się bez sędziego. Zdaje się, że to on będzie miał teraz najwięcej do powiedzenia…

[Na scenę wchodzi sędzia daje czerwone kartki Szczęsnemu i Słowackiemu, schodzą z boiska, tańczące wcześniej dzieci i Pisarze oraz Piłkarz tworzą szpaler pod nim przy muzyce staje reprezentant Freestyle Footboall lub aktor i pokaz książka z piłką i on]

KOMENTATOR: Chwila napięcia…pojawia się on. Ten który wszystkich pogodzi…

MUZYKA - 6

MUZYKA – muzyka do pokazu

(POKAZ zawodnika Freestyle Football lub pokaz uzdolnionego piłkarza, ewentualnie na ekranie pokaz sztuczek wyświetlić, a zakończyć wejściem aktora, które „jednoczy” Pisarzy i Piłkarzy)

MUZYKA 7 Finał

(propozycja muzyki pełnej energii, oznaczającej zwycięstwo)

Podczas finału Piłkarze zamieniają się rekwizytami. Pisarze otrzymują piłkę, piłkarze książkę. Ostatnia para może także wymienić się koszulkami.

Wszyscy stają na środku i w finale podnoszą piłki i książki do góry, w tle muzyka nawiązująca do zwycięstwa.

Zał. 2

Regulamin konkursu fotograficznego/literackiego

Ogłoszonego przez……

POSTANOWIENIA OGÓLNE

1. Organizatorem konkursu jest

2. Fundatorem nagrody jest Organizator. Konkurs nie jest stworzony, administrowany ani sponsorowany przez Facebook.

3. Facebook jest znakiem towarowym zastrzeżonym przez Facebook, Inc. Plakat, wyniki konkursu mogą być prezentowane na stronie www.facebook.com/biblioteka.dobczyce (zwanej dalej „fanpage”).

WARUNKI UCZESTNICTWA

4. W konkursie mogą brać wszyscy chętni, również osoby niepełnoletnie, wymagana jest zgoda rodzica. Możliwe jest zgłoszenie rodzinne udziału w konkursie, ale należy podać autora zdjęcia/pomysłu, który będzie nagrodzony.

5. Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie zdjęcia/zdjęć (maksimum dwóch) konkursowego/pracy literackiej i udzielenie zgody na jego/jej publikację na fanpage i stronie internetowej.

6. Zdjęcie lub zdjęcia ewentualnie pracę literacką należy wysłać na mail: Potwierdzeniem przyjęcia zdjęcia/zdjęć do konkursu jest odpowiedź mailowa organizatora potwierdzająca odbiór zdjęcia/zdjęć do konkursu oraz przesłanie zgody na wykorzystanie zdjęć i danych osobowych według wzoru przekazanego w mailu zwrotnym przez Organizatora.

7. Czas trwania konkursu od do godziny: 23:59.

8. Wyniki zostaną ogłoszone w dniu za pośrednictwem fanpag’a biblioteki/strony internetowej.

ZADANIE KONKURSOWE

9. Zadanie konkursowe polega: wykonaniu zdjęcia (maksimum można wysłać 2 zdjęcia) obrazującego połączenie sportu i czytelnictwa.

10. W konkursie zostanie wybranych …. zwycięzców oraz wyróżnienia wskazane przez Komisję.

11. Komisja powołana przez Dyrektora …… wybierze najlepsze zdjęcia/pracę literacką i w ten sposób zostanie wyłoniony zwycięzca konkursu oraz osoby wyróżnione.

12. Przy wyborze najlepszych zdjęć/pracy literackiej oceniane będzie:

- przedstawienie tematu konkursu

- kreatywność i pomysłowość w ukazaniu emocji

- jakość wykonanego/przesłanego zdjęcia pozwalającego na jego prezentację

13. Zwycięzcy Konkursu zostaną powiadomieni o wygranej i warunkach odbioru Nagrody za pośrednictwem wiadomości wysłanej na Facebooku lub przez adres e-mail.

14. Zdjęcie nadesłane na konkurs nie może być zdjęciem nagrodzonym w innym konkursie.

NAGRODA

15. Nagrodami w konkursie są:

- książki o tematyce sportowej/piłkarskiej

-


16. Szacowana wartość nagród to:.

17. Nagrodę można odebrać w bibliotece lub może zostać przesłana pocztą.

18. Nagrodę należy odebrać nie później niż do dnia…. Po tym terminie nagroda traci ważność.

19. Organizator ma prawo podać dane – imię oraz nazwisko – uczestników i zwycięzcy na Fanpage, stronie internetowej oraz innych mediach społecznościowych, a także do lokalnej prasy.

20. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za brak możliwości przekazania nagrody z przyczyn leżących po stronie Uczestnika. W takim przypadku nagroda przepada.

21. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowe dane podane przy rejestracji, w szczególności za zmianę danych osobowych uniemożliwiającą odszukanie Uczestnika, któremu przyznano nagrodę.

22. W przypadkach wykrycia działań niezgodnych z Regulaminem, próby wpływania na wyłonienie Zwycięzcy w sposób niedozwolony, w szczególności poprzez zakładanie fikcyjnych profili prywatnych w serwisie Facebook, dany Uczestnik może zostać wykluczony z Konkursu.

Reklamacje

23. Wszelkie reklamacje dotyczące sposobu przeprowadzania Konkursu, uczestnicy winni zgłaszać na piśmie w czasie trwania Konkursu, jednak nie później niż w terminie 14 (czternastu) dni od dnia wydania Nagród.

24. Reklamacja zgłoszona po wyznaczonym terminie nie wywołuje skutków prawnych.

25. Pisemna reklamacja powinna zawierać imię, nazwisko, dokładny adres Uczestnika oraz dokładny opis i uzasadnienie reklamacji. Reklamacja powinna być przesłana listem poleconym na adres Organizatora z dopiskiem “Konkurs na facebooku”

26. Reklamacje rozpatrywane będą pisemnie w terminie 30 dni.

Postanowienia końcowe

27. W kwestiach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego i inne przepisy prawa.

28. Spory odnoszące się i wynikające z Konkursu będą rozwiązywane przez sąd powszechny właściwy miejscowo dla siedziby Organizatora.

29. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany zasad Konkursu w trakcie jego trwania. Informacja o zmianach będzie zamieszczone na Fanpage strony biblioteki

Zał. 3

Imię i nazwisko autora zdjęcia/pracy literackiej uczestnika konkursu:

Telefon:

e-mail:

Tytuł pracy

(jeśli posiada)

Zgłoszenie do konkursu

Klauzula informacyjna

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia

27 kwietnia 2016 r. informuję, że Administratorem Pani/Pana/dziecka danych osobowych jest ……….Został powołany inspektor danych osobowych i ma Pani/Pan/dziecko prawo kontaktu z nim za pomocą adresu e-mail:

Pani/Pana dziecka dane osobowe przetwarzane będą zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) w celu:

• Udziału Pani/Pana dziecka w konkursie „Arena Emocji” – wyrażam zgodę / nie wyrażam zgody*

• Publikowania informacji na liście zwycięzców w ramach organizowanego konkursu – wyrażam zgodę / nie wyrażam zgody*

• Publikowania wizerunku, imienia i nazwiska oraz prac uczestników na stronie www - wyrażam zgodę / nie wyrażam zgody*

• Przekazania danych osobowych do Państwa trzeciego USA w związku z publikacją na portalu Facebook. Wówczas odbiorcą danych osobowych będzie FACEBOOK INC - wyrażam zgodę / nie wyrażam zgody*

Dane osobowe będą przetwarzane przez okres trwania konkursu „Arena Emocji”, a także przez czas prowadzenia oficjalnej strony internetowej prowadzonej przez Administratora. W celu rozliczalności tj. udowodnienia przestrzegania przepisów dotyczących przetwarzania danych osobowych będziemy przechowywać dane przez okres, w którym Administrator zobowiązany jest do zachowania danych lub dokumentów je zawierających dla udokumentowania spełnienia wymagań prawnych i umożliwienia kontroli ich spełnienia przez organy publiczne. Wyrażając zgodę na publikację wizerunku, akceptują Państwo nieodpłatne rozpowszechnianie wizerunku na podstawie art. 81 ust. 1 prawa autorskiego. Dane mogą być udostępniane podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa, a także podmiotom przetwarzającym dane na zlecenie administratora.

Posiada Pani/Pan/dziecko prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Ma Pan/Pani/dziecko prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana/dziecka dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. W sytuacji, gdy przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie zgody osoby, której dane dotyczą, podanie przez Panią/Pana danych osobowych Administratorowi ma charakter dobrowolny.

Dane nie będą podlegały automatycznemu profilowaniu.

Zostałem poinformowany/a o celu przetwarzania, podstawie,

czasie usunięcia oraz moich prawach

………………………………………………….

*niepotrzebne skreślić

ZDJĘCIA DO WYSTAW (CZYTANIE I SPORT)