Aktualności projektowe

Piłkarze vs Pisarze

3 czerwca Pisarze zmierzyli się z Piłkarzami dzięki zaproszeniu od Mediateka - Biblioteka Miejska w Wieliczce. Było energetycznie! Było literacko i sportowo. Konkursy, quizy, zadania sprawnościowe. A do tego nastrojowa scenografia przygotowana przez zespół Mediateki. I oczywiście tandem Pawłów - razem ze mną Paweł Skóra FREESTYLE FOOTBALL. Znów udowodniliśmy, jak blisko piłki jest literatura. Setki dzieci bawiły się wybornie, a przy tym zachwyciło się nie tylko gwiazdami boisk, ale także literackimi Mistrzami!

Na "Wyspie Książka"

Miałem zaszczyt opowiedzieć o projekcie Ekstraklasa czyta podczas Międzynarodowego Seminarium "Wyspa Książka" 21-22 kwietnia 2022 roku we Wrocławiu. Oprócz prelekcji pt. " Ekstraklasa czyta, czyli ze stadionu do biblioteki. o tym jak kultura wpisuje się w sport i sport w kulturę.", poprowadziłem także warsztaty dla młodzieży pt. "Piłkarze kontra Pisarze, czyli o tym, że czytanie to celny strzał". To było cenne doświadczenie i możliwość zaprezentowania niekonwencjonalnych działań kulturalno-sportowych.

Rozmowa o projekcie

Kanał Youtubowy wsrodpiw zaprosił mnie na rozmowę, gdzie mogłem m. in. porozmawiać o projekcie - link

Materiał w "Teleexpressie"

24 lutego 2021 r.informacyjny magazyn TVP1 "Teleexpress" wyemitował materiał pt. "W tym meczu podaje bibliotekarz" - link

Reportaż w TVP3

23 lutego 2021 r. ukazał się reportaż przygotowany przez dziennikarza Łukasza Krasnego dotyczący projektu i jego realizacji. Prawie dwuminutowy materiał wyemitowano w głównym wydaniu "Kroniki" - link

Wywiad w "Dzienniku Polskim"

20 lutego 2021 r. ukazał się artykuł - wywiad w "Dzienniku Polskim" dotyczącym projektu. Wywiad przeprowadziła Katarzyna Hołuj. Materiał ukazał się w wersji papierowej, ale także można go przeczytać w internecie - link do wywiadu.

Realizacja wywiadów

Na kanale Yotube sukcesywnie pojawiają się materiały-wywiady z piłkarzami trenerami, a nawet psychologiem, czy rzecznikiem z klubu Ekstraklasy - link do playlisty na Yotube.

Wizyta w Mini Kop Rajsko

14 października po krótkim treningu zawodnicy szkółki Mini Kop z Rajska spotkali się ze mną w ramach warsztatów projektowych. Podczas spotkania była okazja do rozmowy o Fair Play, które towarzyszy nam nie tylko na boisku, ale także w życiu. Rozmowom towarzyszyła specjalna prezentacja ze wstawkami konkursowymi dotyczącymi wiedzy piłkarskiej. Była to także okazja do poznania lektur dotyczących futbolu. Z pewnością spotkanie przyczyniło się do mentalnego rozwoju n zawodników, a to również ważny aspekt całościowego rozwoju młodych piłkarzy. Dziękuję za zaproszenie Pani trener Halinie Półtorak.

Warsztaty w Maniowych

19 sierpnia udałem się, by przeprowadzić warsztaty dla dwóch grup wiekowych podczas obozu w Maniowych. Było to dzieci w wieku od 8 do 13 lat. Okazało się, że wielu uczestników obozu, dla których przygotowany był warsztat zna wiele serii piłkarskich i świetnie radzi sobie z wiedzą dotyczącą europejskich stadionów.

Spotkanie ze szkółką piłkarską

14 sierpnia przeprowadziłem specjalne spotkanie dla 7 i 8-latków, którzy spędzali wakacyjny czas na sportowo. Dzieci obejrzały specjalną prezentację pt. "Podróż po stadionach", podczas której z fascynacją oglądały areny zmagań najlepszych piłkarzy świata. Na koniec zaprezentowałem im książki o tematyce piłkarskiej przeznaczone dla ich kategorii wiekowej, opowiedziałem o najciekawszych pozycjach. W spotkaniu wzięło udział 15 adeptów Szkółki Piłkarskiej Borek.

Ciekawe rozmowy w szatni

Szatnia piłkarska może być świetnym miejscem na spotkanie...z piłkarzami. Również 9 i 10-latkowie zabrali się w wyjątkową podróż po stadionach, spotkaniach z idolami. Dali się także namówić na rozmowę o tym dlaczego słowo "nienawidzę" użyte wobec boiskowego rywala nie jest właściwe. Również ta grupa 14 sierpnia poznała serię ciekawych książek o swoich idolach. Mieli także okazję zobaczyć wyjątkową kolekcję biletów kolekcjonerskich, szalików, programów meczowych.

Warsztaty dla półkolonistów

30 lipca poprowadziłem krótkie zajęcia dla 8 i 9-latków. Tematem był "FAIR PLAY". Rozmawialiśmy o tym, czym jest postawa Fair Play w sporcie i jakie ma zastosowania w życiu. Przywołaliśmy postawy zachowań z piłki nożnej i szukaliśmy ich także w doświadczeniach dzieci. na koniec uczestnicy zapoznali się ze sportowymi pamiątkami - biletami, zdjęciami i programami meczowymi.

GALERIA Z WYDARZEŃ PROJEKTOWYCH