Śląsk Wrocław
MONOGRAFIE/ALBUMY
S. Mielczarek, R. Ossowski i inni, "70 lat dumnej historii 1947/2017"
Po raz pierwszy tak dokładnie zostały przedstawione dzieje Śląska Wrocław. W wielkiej księdze opisana jest historia klubu sezon po sezonie - od momentu powstania klubu w 1947 roku, aż do momentu zakończenia ubiegłego sezonu, czyli rozgrywek 2017/18. Każdy sezon poza opisem udokumentowany jest historycznymi i archiwalnymi zdjęciami. Całość robi niesamowite wrażenie i stanowi niezwykłą publikację, zawierającą w sobie najpełniejszy obraz historii klubu.Dodatkowo w księdze znajduje się dział z opracowanymi statystykami 70 lat dziejów WKS-u oraz dokładnym opisem sylwetek piłkarzy, wybranych przez kibiców do "jedenastki 70-lecia" Śląska. Po za tym w publikacji znajdziemy m.in. historię zmian w klubowym herbie czy przegląd wszystkich wydarzeń upamiętniających obchody 70-lecia klubu. Księga wydana przez Stowarzyszenie Kibiców "Wielki Śląsk" liczy 700 stron oraz posiada twardą, okolicznościową oprawę.To wspaniała publikacja, nie tylko dla koneserów i kibiców Śląska - choć przede wszystkim - ale również dla wszystkich zainteresowanych historią i piłką nożną. Książka w cenie 150 zł dostępna będzie do kupna od 9 lutego w sklepie on-line klubu, Wyspie Kibica w Arkadach Wrocławskich, kasach przy ul. Oporowskiej 62 oraz od 8 lutego w sklepie kibiców "Twierdza Wrocław" przy ul. Podwale 36.
ZA: slaskwroclaw.pl
M. Wyrwa,"Wcieniu Śląska"
W cieniu Śląska to historia niespełna siedemdziesięcioletniej tradycji największego klubu w regionie, ponad tysiąca dwustu piłkarzy reprezentujących jego barwy oraz kilkudziesięciu trenerów, którym przyszło pracować na chwałę wrocławskiego futbolu. Poznacie kulisy najważniejszych meczów i przeczytacie barwne komentarze oraz niepublikowane anegdoty, które celnie oddają atmosferę tamtych lat, nie tylko na Dolnym Śląsku, ale w całej piłkarskiej Polsce.
Jak piłkarze spędzali partyjne święta?
Dlaczego Śląsk wylądował w Indonezji?
Czy Pawłowski i spółka upili Gordona Banksa?
Oprócz momentów wesołych i godnych przypomnienia, nie brakuje tu także mrocznych historii niespełnionych talentów: uzależnień od alkoholu i hazardu znamiennych dla kariery wielu sportowców w socjalistycznej Polsce.
Historia Śląska Wrocław pełna jest wzlotów i upadków, parcia do przodu na przekór trudnościom, lecz przede wszystkim chwały – na zawsze wpisanej w oblicze polskiego futbolu.
S. Szymański, "Sport w Breslau"
Książka jest prawdziwą kopalnią wiedzy o życiu sportowym dawnego Wrocławia. Kto, gdzie i kiedy pierwszy we Wrocławiu kopał piłkę, wiosłował po Odrze, ścigał się na rowerach? Jak zachowywała się wrocławska publiczność? Jakie obyczaje panowały wśród sportowców? Dlaczego śnieg i mróz były uznawane za najlepsze warunki do gry w piłkę nożną i z jakich powodów uważano ją niegdyś za dyscyplinę śmieszną i niegodną? Książka opisuje początki i rozwój nowoczesnego sportu we Wrocławiu, nieistniejące już obiekty sportowe, sukcesy i porażki dolnośląskich sportowców - te olimpijskie i te podwórkowe. Przedstawia m.in. historię Anni Weynel, która chciała jako pierwsza przepłynąć Kanał La Manche czy opis stadionu, na którym kiedyś w rozgrywkach o puchar Niemiec przegrał słynny Bayern Monachium.
Opowieść wzbogacają zdjęcia i rysunki satyryczne pochodzące z lokalnych gazet wydawanych w okresie międzywojennym. Liczne anegdoty z życia sportowego i obyczajowego, bogactwo poruszanych tematów, a także żywa i sugestywna narracja sprawiają, że czytelnik odbywa prawdziwą podróż w przeszłość. Odczuwając emocje, które towarzyszyły wrocławskim kibicom sprzed ponad stu lat, staje się niemal uczestnikiem opisywanych wydarzeń.
ZA: sendsport.pl
Ł. Idowiak, "Dzieje piłki nożnej we Wrocławiu w latach 1945 - 1980 "
Książka Dzieje piłki nożnej we Wrocławiu w latach 1945 - 1980 to obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika historii futbolu, nie tylko tego wrocławskiego. Książka autorstwa Łukasza Idowiaka, doktora nauk o kulturze fizycznej, prezentuje najważniejsze wydarzenia w historii dyscypliny, która w okresie powojennym przyciągała najszersze rzesze kibiców.
Dzieje piłki nożnej we Wrocławiu... to nie tylko historia powszechnie znanych kibicom Śląska czy Ślęzy, to także losy małych osiedlowych drużyn, które na przestrzeni lat współtworzyły piłkarski klimat miasta. To także historia pionierów, społeczników, którzy nierzadko znaczną cześć swojego życia poświęcili na realizację piłkarskiej pasji. Autor skupia się nie tylko na walce o ligowe punkty i trofea. W interesujący, wzbogacony o nieznane materiały archiwalne sposób, prezentuje działalność lokalnych władz, opisuje amatorskie rozgrywki piłkarskie, przedstawia rozwój wrocławskiej infrastruktury sportowej, a także porusza wątki kibicowskie.
F. Podolski, "Śląsk Wrocław. Rocznik 2009/2010"
Pierwsza edycja piłkarskiego rocznika wrocławskiego Śląska. Zawiera relacje z każdego spotkania wraz z dokumentacją. Dodatkowo w publikacji znajdziemy rozbudowane statystyki dotyczące WKS oraz całego sezonu 2009/10 w Ekstraklasie i Pucharze Polski.
J. Maliniak, P. Sroka, J. Szandrocho , "Z piłkarskim Śląskiem przez lata..."
Czytelnicy na ponad 400 stronach znajdą blisko 800 ilustracji - przede wszystkim nieznane nikomu zdjęcia, a także dokumenty oraz programy meczowe, plakaty, bilety wstępu oraz wycinki prasowe.
Wszystko od momentu powstania klubu - od 1947 r. do końca sezonu 2011/2012, kiedy to Śląsk wywalczył drugi w historii tytuł mistrzów Polski. Wstęp to historyczny rys klubu, a prezentowane ilustracje przeprowadzą każdego kibica przez fascynującą, pełną wzlotów i upadków historię klubu, a także ludzi, którzy od zawsze byli idolami Wrocławia, a teraz nierzadko odeszli w zapomnienie.
W książce nie brakuje oczywiście ilustracji dokumentujących okres największej świetności klubu, który przypadł na przełom lat 70. i 80. ubiegłego wieku.
Bynajmniej jednak autorzy nie potraktowali pobieżnie czasów, kiedy Śląsk grywał w niższych ligach. Szczególnie cenne są zamieszczone w albumie unikalne ilustracje dokumentujące najwcześniejszy, niemal nieznany okres w dziejach klubu. Swoją opowieść doprowadzili do czasów współczesnych, a drugie mistrzostwo Polski i zdobycie Superpucharu 2012 stanowi wspaniały akcent końcowy i klamrę spinającą dzieje piłkarskiego Śląska.
Chociaż historia najbardziej utytułowanego wrocławskiego klubu piłkarskiego liczy sobie już 66 lat, to ciągle można odczuć brak opracowań, które byłyby poświęcone WKS-owi.I jak powiedział podczas spotkania dr Jarosław Maliniak, współautor książki "Choć prezentowany album nie pretenduje do miana monografii Śląska, to w dużej części wypełni tę lukę".
Album to pozycja obowiązkowa nie tylko dla kibiców piłki nożnej i Śląska, ale także dla wrocławian, którzy często nie wiedzą jak wiele osób angażowało się w działalność klubu.
ZA: wroclaw.pl
XX lecie Śląsk Wrocław
M. Bilewicz, Wojskowy Klub Sportowy Śląsk Wrocław 1947-1977
ZAWODNICY/TRENERZY
M. Matwiej, "Jeśli w coś mocno wierzysz"
Wojciech Górski na przełomie wieków wystąpił w 227 meczach ekstraklasy, w których zdobył 31 goli. Najdłużej występował w barwach Zagłębia Lubin, ale sukcesy odnosił z innymi dolnośląskimi klubami. W barwach Śląska Wrocław zdobył Puchar Ekstraklasy, a wraz z drugoligową Miedzią Legnica zdobył Puchar Polski w 1992 roku. Ten sukces otworzył legniczanom drogę do Pucharu Zdobywców Pucharów. Miedź trafiła wówczas na AS Monaco, którego trenerem był Arsene Weneger.
Bohater biografii przez całą karierę nie grał w zagranicznym klubie. Legniczanin poza Dolnym Śląskiem grał wyłącznie dwóch klubach z Górnego Śląska. Dziś jest trenerem młodzieży w Miedzi Legnica.
L. Milewski, "Sebastian Mila"
Słodko-gorzki świat piłki nożnej
Jakie to uczucie pokonać Niemców, ówczesnych mistrzów świata, na Narodowym? Co się czuje gdy piłka po twoim uderzeniu mija Davida Seamana, a ostatecznie eliminuje Manchester City? Czy trudno jest stać twardo na ziemi, gdy Rosjanie oferują ci miliony dolarów? Jaka atmosfera buzuje w szatni biało-czerwonych przed ważnym spotkaniem? Jakie myśli kłębią się w głowie przed meczem decydującym o mistrzostwie Polski?
Nazywam się Sebastian Mila i miałem szczęście doświadczyć tego wszystkiego na własnej skórze.
Ale wiem też co się czuje, gdy jesteś tylko jednym z wielu, a wszyscy wokół ciebie zdają się lepsi. Wiem co to znaczy zwątpienie, brak wiary w siebie. Wiem jak to jest, gdy czujesz się zagubiony za granicą, gdy musisz trenować w miejscu z grzybem na ścianie, gdy miesiącami nie dostajesz wypłaty, wiem co się czuje, gdy w klubie chcą się ciebie pozbyć za wszelką cenę. Wiem jak to jest pojechać na mundial, a potem przesiedzieć na ławie wszystkie mecze albo pomóc wywalczyć Euro, a potem nie pojechać wcale. Wiem jak to jest, gdy Gerrard, Lampard i Terry dają ci lekcję futbolu.
M. Rosłoń, "Piłkarski dyrygent"
Bohaterowie z boiska to przygotowana przez dziennikarza Marcina Rosłonia seria. Przybliża ona młodemu czytelnikowi piłkarzy obecnej reprezentacji Polski oraz legendy piłki nożnej.
W tym tomiku poznacie historię wspaniałego rozgrywającego Sebastiana Milę.
M. Żmuda, "Bo mój chłopak piłkę kopie"
Książka to wspomnienia 25 lat życia jako małżonki znanego obrońcy Reprezentacji Polski - Władysława Żmudy. Chronologiczny opis od 1971 roku do końca kariery tego zawodnika, w charakterze satyrycznych opowieści, które przeznaczone są dla wszystkich czytelników.
za: lubimyczytac.pl
J. Wójcik, P. Ofiara "Wójt"
Janusz Wójcik powraca. Tak ostro, dosadnie i zabawnie jeszcze nie było!
Były selekcjoner reprezentacji Polski znów przyłożył z grubej rury! Po raz kolejny barwnie i w charakterystycznym stylu opowiada o swoich przygodach: tym razem rywalizuje z Deyną i Gadochą o piękną blondynkę, przemyca Polkę przez afgańską granicę, poluje na tygrysa, rozkręca imprezę na promie do Skandynawii, zaprzyjaźnia się z Seppem Blatterem, a nawet upija i przesłuchuje… byłego esesmana!
Wójt. Jak goliłem frajerów przynosi jeszcze więcej prześmiesznych anegdot i ponownie odsłania kulisy polskiego sportu oraz polityki. Wszystko to okraszone aktualnymi komentarzami na temat reprezentacji Adama Nawałki, Euro 2016 czy Legii Warszawa, a także wywiadami z piłkarzami, politykami i ludźmi, którzy wspominają Wuja i związane z nim historie.
Janusz Wójcik ponownie zaprasza na przejażdżkę swoim życiowym rollercoasterem. Zapnijcie pasy, bo to będzie prawdziwa jazda bez trzymanki!
PO CO TA KSIĄŻKA?
Ogoliłem w życiu setki frajerów, doskonale o tym wiecie. Dałem łupnia śmierdzielom, którzy tylko myśleli, że potrafią grać w piłkę. Obracałem najlepsze panienki w Polsce i na świecie. Poznałem najważniejszych ludzi, spotykałem multimilionerów, prezydentów, dyktatorów, ważnych polityków, a nawet papieża. Zwiedziłem kawał świata, obejrzałem najdziwniejsze i najpiękniejsze zakątki kuli ziemskiej. Robiłem to, o czym moi dzisiejsi adwersarze mogą tylko pomarzyć. Tak, misie kolorowe, które tak bardzo mnie teraz nie lubicie. Kiedy wy sikaliście w pampersy, Wujo zwiedzał świat i zdobywał srebro na igrzyskach!
– Janusz Wójcik
***
Janusz Wójcik to barwna, charakterystyczna postać. Dzisiejsi zawodnicy po jego zjebkach chyba zaczęliby się wieszać. Cieszę się bardzo, że mogłem z nim pracować. Cokolwiek o nim mówić, jest legendą.
– Arkadiusz Onyszko
Charyzmatyczny trener. Wójcik potrafił z nas wycisnąć więcej, niż myśleliśmy, że jesteśmy w stanie z siebie dać. To między innymi dlatego zdobyliśmy medal olimpijski w Barcelonie.
– Piotr Świerczewski
Zawsze ceniłem sobie kontakty z Januszem, a spotkania z nim były bardzo miłe. Jego sukcesy sportowe są bezspornym faktem. Mimo że wielu by chciało, nie da się ich wymazać z historii polskiej piłki.
– Ryszard Kalisz
Janusz Wójcik nie należy na pewno do osób, które długo myślą i dopiero potem mówią, on raczej od razu wali prosto z mostu. A takie zachowanie nie jest i nigdy nie było w Polsce modne. Przez to jednak zjednuje sobie wielką rzeszę ludzi, którzy go szanują.
– Robert Sowa, kucharz reprezentacji w latach 1998–2005
Kiedy mówił coś w szatni, zapadała cisza, nikt nie odważył się choćby poruszyć. Wszyscy z wielką uwagą słuchali tego, co mówi trener. Miał donośny głos, którym potrafił wzbudzić i strach, i szacunek. Działało to znakomicie.
– Cezary Kulesza, były piłkarz Jagiellonii, obecnie prezes klubu
D. Kurowski, "A ty będziesz piłkarzem"
Władysław Żmuda
Legenda polskiej piłki! Był zawodnikiem Motoru Lublin, Gwardii Warszawa, Śląska Wrocław (zdobyte mistrzostwo i Puchar Polski), Widzewa Łódź (dwa tytuły mistrzowskie), a także klubów włoskich – Hellas Verona i Cremonese. Ma na koncie 91 występów w reprezentacji. Jako jedyny polski piłkarz zagrał w 21 meczach podczas aż czterech finałów mistrzostw świata. Dwa razy zajmował w nich z reprezentacją trzecie miejsce (1974, 1982). Zdobył też srebrny medal olimpijski (1976). Wybrany w 2019 roku do jedenastki stulecia PZPN (Polskiego Związku Piłki Nożnej).
Dariusz Kurowski
Dziennikarz z ponad 35-letnim doświadczeniem. Publikował teksty i zdjęcia w ponad 70 mediach prasowych oraz internetowych, poza Polską także w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Urugwaju, Japonii, Australii, Niemczech, Hiszpanii, Chorwacji, Holandii, Czechach, Rosji, Armenii, na Litwie i Ukrainie. Był redaktorem naczelnym miesięczników piłkarskich „Futbol Bez Granic” i „Magazyn Futbol”. Od 1994 roku jest polskim korespondentem renomowanego brytyjskiego magazynu „World Soccer”. Współautor dwóch bestsellerowych biografii Jerzego Dudka: „Uwierzyć w siebie. Do przerwy 0:3” (2005) i „nieREALna kariera” (2015) oraz ich angielskiej kompilacji „A Big Pole in Our Goal” (2016).
Arskom Sport Brokers, spółka-córka agencji Arskom Group, wprowadza na rynek kolejną publikację. Jest to biografia legendarnego polskiego piłkarza Władysława Żmudy. W 2015 roku bestsellerem stała się pierwsza opublikowana przez nas książka „nieREALna kariera”, też będąca biografią piłkarza, byłego bramkarza Liverpoolu i Realu Madryt, Jerzego Dudka. Obie łączy nazwisko współautora, Dariusza Kurowskiego, co gwarantuje najwyższy poziom merytoryczny i stylistyczny, bowiem „nieREALna kariera” stała się wręcz światową sensacją.
Książka „A ty będziesz piłkarzem” ma szansę powtórzyć ten sukces. Intrygujący jest już wstęp do niej dowodzący, że wyłamuje się ze sztywnych schematów: „Nie jest biografią piłkarza opowiadającego głównie o rozegranych meczach i zdobytych trofeach. To raczej książka o człowieku, który dzięki piłce mógł sporo doświadczyć i jeszcze więcej przeżyć. Szczery do bólu obraz czasów, w których przyszło mu żyć. Może dla niektórych trochę szokujący, ale z pewnością prawdziwy. Dlatego główny bohater opowieści nie tworzy wyidealizowanego autoportretu, ale jest człowiekiem z krwi i kości, niepozbawionym słabostek, grzechów i grzeszków.
Gdy na potrzeby tej książki przeanalizowałem swoje życie, nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że mogłoby stanowić gotowy scenariusz do filmu. Tylko jakiego? Na pewno sensacyjno-przygodowego, pełnego humoru i niespodziewanych zwrotów akcji. Coś pomiędzy kapitanem Klossem a Jamesem Bondem. I do tego z wątkiem… love story. Jeśli ktoś uważa, że przesadzam, niech najpierw przeczyta, a dopiero potem ocenia”.
CZASOPISMA
"Wokół Śląska"
INNE
M. Lein, "Stadion Wrocław. Nieopowiedziana historia"
Książka pt. Stadion Wrocław – nieopowiedziana historia to wspomnienia prosto z placu budowy jednego z pierwszych w Polsce nowoczesnych stadionów. Całkiem subiektywna, humorystyczna, z lekką nutą ironii i żartu, pozwala spojrzeć na przygotowania, jak i na samo Euro z dystansem i z perspektywy czasu. Bez politycznych niuansów, gry interesów, medialnej podpuchy. Budowę "eurostadionu" śledzimy od początku. Dowiemy się, kto wymyślił we Wrocławiu nowy gatunek żaby i dlaczego Niemcy cieszyli się, kiedy znaleźli niewybuch z II wojny światowej. Poznamy opinie ludzi zaangażowanych w budowę oraz zabawne anegdoty i ciekawostki, o których nie pisała prasa, nie nadawało radio ani nie pokazywała telewizja.
ZA: sendsport.pl
"To my kibice Śląska"
Kibice Razem Śląsk Wrocław przygotowuje już 6. edycję albumu „To my, kibice Śląska”. W wydawnictwie zostaną opublikowane najciekawsze fotografie z 2016 roku, związane z wrocławskim klubem i jego kibicami.
Od swojego debiutu w 2011 roku, album konsekwentnie rozrastał się, zyskując na objętości i walorach estetycznych. Najbliższa edycja będzie składać się z kilkunastu rozdziałów i prawie 200 stron, na których znajdzie się blisko 400 zdjęć.
- Album to nie tylko dokumentacja wydarzeń piłkarskich, ale także historii naszego klubu, kibiców czy też graffiti, które tworzą– mówi Jakub Nowakowski, koordynator Kibice Razem Śląsk Wrocław.
Mecze Śląska Wrocław w 2016 roku stanowią fundament albumu. Jednak wyjątkowość tej publikacji opiera się na kibicach i wkładzie jaki oni wnoszą. Każdy kibic Śląska może współtworzyć album, wystarczy jeden mail.
ZA: slaskwroclaw.pl
WARTO ZAJRZEĆ
kibiceslaska.pl
kibiceslaska.pl
CIEKAWY PROJEKT
WKS Wakacje Książka Sport - projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu i WKS Śląsk
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu oraz WKS Śląsk Wrocław połączyła siły, aby podczas wakacji w 2020 r. promować czytelnictwo i aktywność fizyczną. W ramach akcji „WKS: Wakacje, Książka, Sport" przedstawiali nie tylko ciekawe pomysły na spędzanie czasu wolnego, ale pokazali również, po jakie książki najchętniej sięgają sportowcy.
Inicjatorem projektu „WKS: Wakacje, Książka, Sport" jest Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, która w ramach oferty wakacyjnej przygotowała szereg aktywności dla czytelników w różnym wieku. Śląsk objął akcję swoim patronatem, angażując do promowania czytelnictwa osoby związane z wrocławskim klubem.
- W powszechnym obiegu funkcjonuje maksyma „W zdrowym ciele zdrowy duch” rzymskiego poety Juwenalisa. Nasza biblioteka dodała do znanej sentencji: „zdrowy czytelniczy duch” – kładąc akcent na aktywność sportowo-rekreacyjną z promocją literatury dostępnej w 33 filiach. Wśród propozycji znajduje się m.in. „Letni Pięciobój Czytelniczy” i zaproszenie do rowerowej podróży po Wrocławiu, gdzie ważnym przystankiem jest biblioteka. Wakacje to też wspaniały czas na przyjemność rozmowy o czytaniu. A bibliotekarzy i czytelników interesuje, jakie książki polecają wrocławscy sportowcy – podkreśla pomysłodawca kampanii „WKS” Katarzyna Kabat z MBP.
ZA: slaskwroclaw.pl